Salı, Nisan 16, 2024

Gebelik dönemine girmiş olan çiftler, gebelikte seks yapmak zararlı mı? Sorusuna yanıt arıyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre gebelik döneminde seks yapmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak cinsel ilişkinin belirli dönemler içerisinde ve belirli pozisyonlarda yaşanması uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Hamileliğin ilk üç ayında cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Zaten bu üç ay içerisinde kadınlarda cinsel isteksizlik görülmeye başlanır. Bu sürede cinsel ilişkiye girmek düşük doğum ihtimalini ortaya çıkarmaktadır.

Gebelikte Cinsellik Kaçıncı Ayda Başlar?

Gebelik dönemine girmiş olan çiftlerin ilk üç ay cinsellik yaşamamaları gerekiyor. Bunun dışında kadının rahat edeceği bir pozisyonda hamilelik sonuna kadar cinsel ilişkiye girilebilir.

Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonu Nasıldır?

Gebelik döneminde vücut üzerinde çeşitli değişiklikler ortaya çıktığı gibi cinsel pozisyon değişiklikleri de ortaya çıkar. Gebelik döneminde cinsel ilişki pozisyonları değiştirilmeli ve daha sağlıklı pozisyonlar tercih edilmelidir.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen gebelik dönemi seks pozisyonları şu şekildedir;

  • Yan yana yatarak.
  • Kadın erkeğin üstüne sırt üstü yatarak.

Bu iki pozisyonun gebelik süresi içerisinde uygulanması gerekiyor. Misyoner gibi pozisyonların ise bu dönemde uygulanması, bebeğe ve anneye zarar verebiliyor.

Hamilelikte Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilir?

Hamilelik süresi içerisinde belirli aralıklarda cinsel ilişkiye girmek sağlık açısından önemlidir. Hem bebeğin hem de annenin daha sağlıklı bir dönem yaşaması için, seks günlerinde değişimler yapılmalıdır.

Anne adayı 25 ila 30 yaşlarındaysa eğer haftada en fazla 4 defa cinsel ilişkiye girilebilir. Eğer anne adayı 30 ila 35 yaşları arasındaysa haftada en fazla 3 defa cinsel ilişkiye girilebilir.

Hamileliğin İlk Haftasında Cinsel İlişki Doğru Mu?

Hamileliğin ilk dönemlerinde cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. İlk üç ay tamamlandıktan sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak ilk üç ay içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle önerilmez.

Hamileliğin Son Döneminde Cinsel İlişki Olur Mu?

Hamileliğin son dönemlerinde cinsel ilişkiye girilmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak kadının rahat edeceği pozisyonların tercih edilmesi gerekiyor. Bu pozisyonlar uygulandıktan sonra, doğumdan 2 gün öncesine kadar ilişkiye girilebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar