Eğlence

5 Madde ile neden ‘Masters of Sex’ izlemelisiniz?

Thomas Maier’in aynı adlı kitabından 2013 yılında televizyona uyarlanan ve 3.sezonuyla ekranlara geri dönmeye hazırlanan Masters of Sex neden bu kadar tutuldu? Niye herkes bu diziyi konuşuyor? ya da neden ülkemiz hala Masters of Sex’e biraz önyargılı? Hakkında hala pek çok eleştiri ve inceleme yazısı kaleme alınmaya devam ediyor, onlar atıp tutadursun işte size benden 5 maddede kısa bir neden Masters of Sex izlemelisiniz analizi…

Dr. William Masters (Michael Sheen) ve Virginia Johnson’un (Lizzy Caplan) 1957 ile 1990 yılları arasında gerçekleştirdikleri instagram takipçi hilesi seks araştırmaları üzerine yoğunlaşan dizi kısa sürede bir fenomen olmayı başardı. Gerek 60’lı yılların atmosferini yansıtmadaki başarısı, gerekse ilgi çekici konu ve karakterleriyle Masters of Sex ülkemizde içinde ‘seks’ geçtiği için bir kesim tarafından öncelikli olarak kuşkuyla karşılansa bile izleyenlerin kısa sürede müptela olmaktan kurtulamadıklarını bildiğim yapımlardan.

Başarılı, özenli, aşırı titiz ve totaliter bir jinekolog olan Dr. William Masters’ın daha önceki yıllarda üzerinde akademik bir çalışma yapılmamış olan, seks süreci içerisinde kadın ve erkekte meydana gelen psikolojik ve fizyolojik tepkimeleri araştırmak istemesiyle başlayan hikaye Masters’ın yanına sırf ekonomik nedenlerden paldır küldür bir sekreter sıfatıyla katılan Virginia Johnson’la birlikte farklı bir boyuta taşınıyor.

İlk sezonun başlarında hayat kadınlarıyla çalıştıklarını gördüğümüz William ve Virginia bir süre sonra işi bilimsel bir araştırma konusu haline getirmek için konuyla ilgili incelemelerini hastane ortamında gerçekleştirmeye karar veriyorlar. Yalnız evdeki hesap çarşıya uymuyor, çünkü seks özellikle o yıllarda güçlü bir bir tabu ve hakkında çalışma yapmak sapıklık olarak değerlendiriliyor. Nitekim üniversiteden ve hastaneden yanar döner destekler alan William ve Virginia ikilisi işin içine kendi duygularını da karıştırınca zincirleme olaylar serisi başlıyor.

Sıkıcı gibi görünen dizinin konusu aslında tam aksine yavaş akımlı aksiyonlar olarak adlandırabileceğim bir ayracın ayırdığı parçalar şeklinde ilerliyor. Birkaç bölüm William, karısı Libby, annesi Estabrooks Masters’a (Ann Dowd) ve onların geçmişine eğilirken, sonraki birkaç bölüm Virginia’nın iki çocuklu bekar bir anne olarak verdiği takdir edilesi mücadeleye şahit oluyoruz.

Dizinin yan karakterleri için söylenebilecek tek cümle ‘Tam tadında’ Yine dış güçlerce belirlenmiş ayracın izin verdiği ölçüde bir veya iki bölüm tamamen yan karakterler ve onların ana karakterler üzerinde yarattığı etkilerin hikayelerini izleyebiliyoruz. Yapım bu yönüyle alkışı hak eden bir tutarlılık gösteriyor. Havada kalan soru işaretlerine ve karakter durumlarına Masters of Sex’te rastlamak imkansız. Bu kadar tanıtım sanırım yeter işte diziyi izlemeniz için 5 neden:


Siz de 60’ların rengarenk, çoğunlukla ciddi, yer yer sofistike ve bir o kadar da ‘tarz’ kıyafetlerini, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik olaylarını 2007 den bu yana Don Draper ın etrafında olup bitenler çerçevesinden mi takip ediyorsunuz? O zaman üzücü haberi çoktan almışsınızdır, Mad Men 7. sezonuyla 2015’in bahar aylarında final yapmaya hazırlanıyor. İşte tam da bu noktada doyumsuz 60’lar tutkunları için Master of Sex bulunmaz hint kumaşı niteliği taşıyabilir. Üstelik Masters of Sex size 70 ve 80’leri sunma garantisini de veriyor. Dizinin 57 ve 90 arası dönemi kapsadığını düşünecek olursak bu hikayeden size rahatlıkla 10 sezon çıkar gibi gözüküyor.

Çoğumuzun bildiği gibi Michael Sheen daima iyi bir drama aktörü oldu ve bu özelliğini Masters of Sex’te en yüksek performansta izleyebilirsiniz. (her anlamda☺)

Lizzy Caplan’ı ise daha çok komediye yatkınlığıyla bilmemize karşın bu güzel suratın 2008 yapımı Cloverfield’da gördüğümüz ciddi tarafı bize onun gelecek vadeden bir oyuncu olduğunu zaten müjdelemişti. Nitekim Masters of Sex’te hayat verdiği Virginia karakterinde aynı anda usul usul erittiği komik ve ciddi yüzünün karışımı dizinin karşısında sadece Lizzy için çakılıp kalmak için oldukça yeterli bir sebep.

Lizzy’nin karakteri Virginia aynı zamanda hiper ironik bir karakter. Kendisiyle çeliştiği noktalardan kendisini yeniden inşa edebilen, Dr. Masters’a karşı yumruk savurmaktan çekinmeyen, ama çoğunlukla da kendisini yumruklayan güçlü bir kadın. Aslında fazla uzatmadan kısa kesecek olursam Masters of Sex için Michael Sheen ve Lizzy Caplan’ın karşılıklı güç gösterisi denilebilir. Çünkü her bölümün temasını oluşturan bu ikili çatışmalar bir uzlaşıya vardığı an bence dizi bitecektir.

Lizzy ve Michael’in haricinde diziye inanılmaz bir güç ve enerji katan yan karakterlerin de izleyiciyle iletişim kurmadaki başarısını göz ardı etmek imkansız. Özellikle ilk sezon boyunca akıbetlerini çılgınlar gibi merak edeceğinize inandığım Bau Bridges tarafından canlandırılan Barton Scully karakteri ve eşi Margaret Scully (Allison Janneybunların en net olanları.

Margaret’i müthiş bir oyunculuk örneğiyle adeta yaşayarak oynayan Allison Janney benim Emmy’ler için drama kategorisinin yardımcı kadın oyuncu dalındaki en güçlü adayım.

İkinci sezonda ise onların yerini alan Betty DiMello (Annaleigh Ashford) ve Sarah Silverman tarafından canlandırılan Helen isimli iki tatlı kadın dizinin en renkli ve iddialı yan karakterlerinden sadece ikisi. Tatlı dediğime aldanmayın buradaki tatlı tamamen mecazi anlamda kullanılmış bir ifade. Özellikle Betty zehriyle bir kaç dakika içerisinde ölümcül hasar verebilecek yılan gibi bir kadın.

Eğer aradığınız kompleks, karışık, zor ve güçlü kadın karakterlerse Masters of Sex onlarla dolu. Her biri diğerinden farklı ancak daha önce izlediğiniz yapımlardan aşinalık duyacağınız arketiplerle kuşatılmış bu kadınlardan Virginia için hırslı ve seksi bir radikal diyebiliriz.

Dr. Masters in eşi rolünde izlediğimiz Caitlin FitzGerald’ın canlandırdığı Libby Masters ise tam anlamıyla bir geçiş dönemi kadını portresi çiziyor. 50’lerin sonundan 60’lara doğru yol alırken elegant ve havalı tavrından çok az taviz verdiğini gördüğümüz Libby karakteri konu evi ve ailesi olunca ipleri daima sağlam tutmaya gayret ediyor. Bu açıdan baktığımda Libby için biraz kontrol manyağı dersem pek de haksız olmadığımı diziyi izleyince anlayacaksınızdır. İpeksi ve naif görüntüsünün ardında ilerleyen sezonlarda ortaya çıkacağına inandığım son derece tehlikeli bir şeytan yattığına da emin olduğum Libby bu şeytanın tırnaklarını çoktan göstermeye başladı bile.

Margaret Scully’nin ise maruz kaldığı onca cinsel baskıya ve tutucu yapısına rağmen yine de kolay kırılmayan bir karakter olduğu söylenebilir. Virginia’nın yakın arkadaşı olarak gördüğü doktor Lillian DePaul (Julianne Nicholson) ise erkek egemen toplumun içinde femnisit kılıçlarını kuşanmış bir amazon gibi mücadelesini sürdürmek için elinden geleni yapıyor. Ancak Lillian diğer Masters of Sex kadınlarının aksine bütün o taş ve buzla kaplı dış görünümünün ardında jöleleşmiş bir yürek taşıyor ve o yüreğin dilinden tek anlayan ise tahmin ettiğiniz üzere Virginia.

Betty DiMello’ya gelince; eski bir fahişe, zengin koca avcısı, lezbiyen ve yıllardır hayal ettiği hayatı elde edebilmek için hemen her maskeyi takmaya hazır tehlikeli bir kadın tanımı sanırım yeteri olur. Yukarıda da belirttiğim gibi Betty tam bir yılan.

Peki bu kadınları güçlü ve farklı kılan özellikler neler? diye soracak olursanız çok sürprizbozan vermeden sadece doneler halinde açıklayayım; Kanser, yasak aşk, yalanlar, statü, eşcinsellik, aile bağlarındaki çatırdamalar, para problemleri, güzellik, zeka, hırs, tutku ve kararsızlıklardan doğan yanlış tercihler… vb.

William ve Virginia 1. sezonunun sonunda birbirlerini çok iyi tanıyan iki karaktere dönüşüyorlar. Ama birbirlerine olan tutku ve aşklarını meslek etiği dedikleri olgunun arkasına gizleyerek yaşıyorlar. Bu gizlilik kapaklılık hali de ister istemez ‘Ya karısı öğrenirse?’ ‘Ne olacak bu Virginia’nın hali?’ gibi soruları beraberinde getiriyor. Virginia ve Dr. Masters arasındaki ilişki dizinin en karmaşık en, bulanık ama bir o kadar da belirgin ilişkisi.

Erotik tarafı ağır basan güzel ve kırılgan bir ilişki olan Betty DiMello ve Helen ilişkisi ise başlı başına komplike çünkü ikilinin ilişkisi lezbiyen bir birliktelik ve görünen o ki engel tanımaya niyetleri yok. Yine Virginia’nın hayatına dahil olmaya çalışan öteki erkeklerle olan ilişkileri hatta, biriyle evlilik noktasına dek gelişi…

Dizi dolu dolu karmaşık bir aşk haritası. Nasıl çözerler, işler nerede düğümlenir, sonu nasıl olur henüz ben de bilmiyorum, ama bu inişli çıkışlı aşk hikayeleri diziyi izlemek için oldukça iyi birer neden. Zira dizideki en önemli dönüm noktaları ve heyecanın patlama yaptığı anlar bu karmaşık ilişkilerin temas ettiği yerlerde vuku buluyor.

Adında seks geçiyor ama baştan sona seks bekleyerek izleyecek olanlar avucunu yalasın diyerek giriş yaptıktan sonra dizideki seks sahnelerinin son derece başarılı olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle açıklık ve şeffaflığı ilke edinen Masters of Sex’in bir bölümünde kadın cinsel organının içine yerleştirilen bir kamera vasıtasıyla hiç görmediğiniz şeyleri bile görmeniz mümkün.

Dr. Masters ve Virginia’nın tutku dolu sevişme sahneleri, lezbiyen ve gay birlikteliklerin gösteriliş biçimindeki ince ‘sınırı biliyoruz’ mesajı hepsi bir bütün halinde seksi pornografikleştirmeden izleyiciye sunduğu için Masters of Sex televizyondaki en iyi seks gösterisi.

50’den fazla dizi takip etmeye çalışan bir izleyici olarak bence Masters of Sex son yılların en başarılı dramalarından birisi. Şimdi saydığım nedenleri de göz önünde bulundurarak izleyip izlememek tamamen size kalmış… Ama unutmayın Masters of Sex devrimci bir dizi ve onu tabuları devirirken izlemek oldukça keyifli ☺

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler

To Top