Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessAdet Dışı Kahverengi Akıntı Nedeni Nedir?

Adet Dışı Kahverengi Akıntı Nedeni Nedir?

Hemen her kadının başına gelebilen adet dışı kahverengi akıntı kadınları korkutsa da bu akıntıların büyük bir çoğunluğu önemsiz nedenlerden kaynaklanmaktadır. Nedenleri arasında regl sonrası dönemler, yumurtlama evreleri ve gebeliğin ilk haftaları olarak bilinen kahverengi akıntılar bu gibi durumlarda doktorlar tarafından normal olarak görülür.

Kahverengi Akıntı Nedir?

Her kadında görülen günlük vajinal akıntılar beyaz renkte olur ve bunun farklı renklere dönmesinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Çoğunlukla kan olarak belirtilen kahverengi akıntılar, vücut içinde kalan eski kanın dışa aktarılma olayıdır.

Adet Dışı Kahverengi Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla adet öncesi veya sonrası görülen kahverengi akıntılar, vajina bölgesinde kan birikmesi anlamını taşıdığından doktorlar tarafından önemsenmese de bu risk taşıdığı zamanlarda bulunmaktadır.

Adet görme ile alakalı olmadığı zamanlarda bazı testlerin yapılmasını gerektiren kahverengi akıntıların ortaya çıkma nedenleri şu şekildedir;

  • Dış gebelik,
  • Düşük yapma,
  • Enfeksiyonlar,
  • Smear testi sonrası,
  • Adenomyozis

Belirtilen durumları yaşayanların hiç zaman kaybetmeden muayene edilmeli sonraki gebelik işlemlerinde sorun yaşamamaları açısında önemlidir.

Adet Dışı Kahverengi Akıntı Nedeni Nedir?
Adet Dışı Kahverengi Akıntı Nedeni Nedir?

Kahverengi Akıntı Hangi Durumlarda Normal Karşılanır?

Henüz çocuk düşünmeyen ve bir süre doğum kontrol hapı kullananların bir kısmında kahverengi akıntıların yaşanması gayet olağan bir durumdur. Aynı zamanda rahim içi korunma ve gebelik dönemlerinde de ara ara kahverengi akıntı görüldüğü zaman panik yapmaya gerek yoktur.

Kahverengi Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal bölgede 2 günden fazla yaşanan kahverengi akıntının farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkması, tedavi yöntemlerini de değiştirmektedir. Adet dönemi dışında olduğu zaman mutlaka bir rahatsızlığın habercisi olan kahverengi akıntılarda kadın doğum uzmanları yapılan testler sonrası tedaviye başlarlar. Bakteri kaynaklı akıntılarda antibiyotik tedavisi uygulanırken, rahim içi poliplerde küçükte olsa bir operasyon gerekmektedir.

Kahverengi Akıntılarda Hangi Durumlarda Doktorlara Başvurulmalı?

Belirli bir süre sonra kaşıntı, ağrı, isilik, kötü koku, aşırı kanama ve cinsel ilişki sırasında ağrı olarak kendisini kahverengi akıntılar için bu durumlarda kadın doğum uzmanına görülmelidir. Aksi takdirde doğurganlık konusunda başka rahatsızlıklara yol açma ihtimali bulunan kahverengi akıntılar vajinal bölgede en çok görülen rahatsızlık türüdür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar