Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaErkek ve KadınAdet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Adetinde bir gecikme yaşayan ve vücudunda bazı fiziksel değişimler görülen kadınların ilk aklına hamile miyim sorusu gelir. Kadınların hamile kalıp kalmadığı cinsel birleşmenin hemen sonrasında belli olmaz. Cinsel birleşme sonrası gebeliğin ortaya çıkabilmesi için öncelikle biyolojik süreç tamamlanmalıdır.

Bu sürecin tamamlanabilmesi için de belirli bir süre geçmesi gerekir. Cinsel birliktelik sonrasında döllenmiş olan yumurta rahim içine girerek rahim astarına ulaştığı zaman gebelik başlamış olur. Embriyo rahim duvarına başarılı bir şekilde yerleştikten sonra anne adayının vücudunda hCG hormonu salgılanmaya başlar.

Ardından bu hormon seviyesi kan dolaşımında ve idrarda da yükselmeye başlar. Bu süreçte gebelik testi ya da kan testi ile hCG hormon seviyenizin yükselip yükselmediğine baktırarak hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Adet gecikmesinden kaç gün sonra hamilelik belli olur? Sorusuna da cevap vermek gerekirse, cinsel birliktelikten 15 gün sonra gebelik belli olur. Bazı erken gebelik testleri sayesinde daha erken de sonucu öğrenebilirsiniz.

Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?
Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

Hamilelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur?

Kandaki hCG hormon seviyesi hamileliğin 7 ile 10. haftalarında zirvede olur ancak daha sonrasında düşüşe geçer. Kan testi embriyonun rahime yerleşmesinden 3-4 gün sonra, beklenen adetten 5-6 gün önce pozitif sonuç gösterebilir.

Hamilelik Belirtileri Nedir?

Çocuk yapmayı uzun zamandır düşünen kadınlar için gebe olup olmadıklarını öğrenmek heyecanlı bir süreçtir. Gebeliğin bilinen en belirgin belirtisi adetinizin bir veya iki hafta gecikmesidir. Hamilelikle beraber kadın vücudunda birden çok değişim oluşur. Hamilelik belirtileri her anne adayı tarafından fark edilemeyebilir.

Bazı anne adaylarında belirtiler ilk hafta da görülmeye başlasa da bazı kişilerde aynı şekilde görülmeyebilir. Gebeliğin ilk döneminde görülen belirtiler, her zaman kişinin gebe olduğunu göstermez. Gebeliğin kesin bir şekilde anlaşılabilmesi için gebelik testi yapılması gerekir. İlk gebelik belirtileri, kan seviyesinde artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

Hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Adet gecikmesi
 • Sık idrara çıkma
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Ruh hali değişimleri
 • Göğüs uçlarında koyulaşma
 • Hafif kanamalar
 • Koku hassasiyeti ve aşerme
 • Vücut sıcaklığının artması
 • Kasıklarda yerleşme ağrıları
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar