Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessAdetten Sonra Göğüslere Ağrının Sürmesi Normal Mi?

Adetten Sonra Göğüslere Ağrının Sürmesi Normal Mi?

Kadınlarsa belirli aralıklarla meme ağrıları görülebilir. Bunun sebebi adet döngüsüdür. Adet dönemlerinin ikinci yarılarında östrojen adı verilen seviyeler yüksektir. Görülen bu yükseklik de meme de şişliğe ve ağrıya sebep olabilir. Bu östrojen seviyesi adet döneminin ikinci yarılarında çok fazla yükselir. Bu olay bazı zamanlar kötü meme ağrılarına da sebep olabilir. Genelde adetten sonra göğüslerde ağrının sürmesi normal mi? Sorusu çok fazla sorulduğu için cevap olarak bunlar söylenebilir. Periyodik olarak tekrarlayan. Meme ağrıları genel menopoz öncesinde kadınlarda görülür. Her ay düzenli olarak bu meme ağrıları görülür. Bu gibi durum söz konusu ise meme ağrısının adet dönemleri ile ilgili olmadığı söylenir.

Adetten Sonra Göğüs Ağrısı Olur Mu?

Birçok kadın adet döneminin gelmesine yakın göğüslerindeki hassasiyeti ve ağrıyı hisseder. Kadınlar adet dönemlerinde ya da daha sonrasında bu meme ağrılarıyla karşılaşır. Bazı kadınlarda adet dönemi bitse bile göğüs ağrıları devam edebilir.

Memedeki Ağrının Sebepleri Neler Olabilir?

Eğer kadınlar adet dönemi ile alakalı olmayan durumlarda göğüs ağrıları ile karşılaşıyor ise meme ağrılarının sebepleri şunlar olabilir;

  • Daha öncesinde geçirilmiş olan bir meme ameliyatı varsa
  • Boyun ağrılarından kaynaklanan ağrılarda
  • Hormonal değişiklikler
  • Psikolojik nedenler
  • Kafein tüketimi
  • Diyet

Bu gibi durumlarda da meme ağrıları meydana gelebilir.

Adetten Sonra Göğüslere Ağrının Sürmesi Normal Mi?
Adetten Sonra Göğüslere Ağrının Sürmesi Normal Mi?

Memedeki Ağrı Kanser Belirtisi Midir?

Memede oluşan bazı ağrıların genelde meme kanserine yorulduğu görülmektedir. Meme kanseri olan bir insanların genel olarak %1 ya da 2’sindememe ağrıları görülür. Meme ağrılarının kanserin bir belirtisi olması çok az görülen bir olaydır. Bazı zamanlarda meme ağrıları kanser için tek belirti de olabilir. Meme ağrısı şikayetleri çok fazla tekrar ediyorsa mutlaka bir uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Meme ağrısının neden oluştuğu hakkında tetkikler yapılarak sonuca ulaşılabilir.

Memede Şişlik

Göğüs dokularında olan enfeksiyonlardan meydana gelen iltihabı durumu, bu göğüs bölgesine irin birikmesi yapabilir. Memede oluşan bu irin şişlik ve ağrıya sebep olur. Genel olarak görülen bakterilerin sebep olduğu apseler yumuşak bir kıvamda görülür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar