Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessAğrılı İdrara Çıkma Sorunu Neden Olur?

Ağrılı İdrara Çıkma Sorunu Neden Olur?

İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Ülser, mesane iltihabı, yumurtalık iltihabı ve apandisit gibi rahatsızlıklarla ilgili olabilir. Bu sebeple tedaviye geçilmeden önce, hastalığa sebep olan bozukluğun tespit edilmesi gerekir. Tedavi, hastalık sebebine göre uygulanır. İdrar yaparken ağrı ve yanma şikayetleri, idrar yolu enfeksiyonuna işaret olabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna genellikle E.Coli bakterisi neden olur.

E.Coli bakterisi idrar yollarından mesaneye geçerek yayılır ve enfeksiyona sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonunda idrar yaparken yanma şikayetinin yanı sıra kişide sık idrara çıkma isteği de olur. İdrar yolları haricinde böbrekte de enfeksiyon oluşmuşsa eğer ateş, titreme, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetler oluşur. Böbrek enfeksiyonun ciddiye alınması gereklidir.

Ağrılı İdrara Çıkma Sorunu Neden Olur?
Ağrılı İdrara Çıkma Sorunu Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Bakterilerin idrar yolunu işgal etmesiyle idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı ortaya çıkar. Ağrılı idrara çıkma sorunu neden olur? sorusuna cevap, idrar yolu enfeksiyonudur. Enfeksiyon, genellikle vücudumuzda bulunan bakterilerin ait olmadıkları yerlerde bulunması sebebiyle ortaya çıkar. Bunlardan en yaygın olanı, bağırsakta yaşayan E. Coli bakteri-sidir. Stafilokokkal saprofitus genelde yaşı daha genç kadınlarda görülen yaygın bir enfeksiyon türüdür.

Fakat bazen diğer bakteri türleri de enfeksiyona neden olabilir. Kadınlar vücut yapıları nedeniyle erkeklerden daha çok risk altındadır. Kadınlarda üretra, erkeklerden daha kısadır. Kadınlarda östrojen hormonu yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Bu da idrar yollarının kenarlarının incelmesine ve kurumasına sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri genel olarak idrar yaparken yanma yada sık idrara çıkma şeklinde görülür. Ancak herhangi bir belirti göstermeden de oluşabilir. İdrar yollarında enfeksiyon olan yüz kadından 5 ile 10’u arasında hastalık tamamen belirti göstermeden ilerler.

Sıklıkla görülen idrar yolları enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir:

  • Sık idrara çıkma isteği
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma
  • Yüksek ateş
  • Halsizlik
  • Bulantı ve kusma
  • Koyu renkli, bulanık ya da kırmızımsı idrar
  • Kötü kokulu idrar
  • Alt karın bölgesi ağrısı
  • Sıkışıklık hissine rağmen az idrar yapma
  • Kaburgaların altında ağrı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar