Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaOtomobilAraç Hasar Kaydı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Araç Hasar Kaydı Sorgusu Nasıl Yapılır?

Araç hasar sorgulama işlemi ile satın almak istediğiniz aracın poliçe, hasar ve en önemlisi hasar kaydına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sigorta gözetim ve bilgi merkezi aracılığı ile hasar kaydı kolay bir biçimde öğrenilmektedir.

Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç hasar sorgulama işlemi bazı siteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Bazı internet sitelerinin yanı sıra e-devlet üzerinden de hasar sorgulama işlemi yapılabilir.

Hasar sorgulaması yapmanın bazı yolları şu şekilde sıralanabilir:

  • E-Devlet sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama
  • Kısa mesaj ile araç hasar kaydı sorgulama
  • Çağrı merkezi aracılığı ile araç hasar kaydı sorgulama

E-Devlet Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

E-devlet üzerinden araç hasar sorgulama yapmak için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreyi aldıktan sonra internet sitesi üzerinden veya e-devlet uygulaması üzerinden gerekli bilgileri girerek giriş yapmanız gerekir. Daha sonra Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama sekmesi üzerinden aracınıza ait tüm hasar kayıt bilgilerini öğrenebilirsiniz. Fakat bu hizmeti kullanırken yalnızca kendi arabanız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan araç hasar sorgulama işlemi oldukça basit ve ücretsizdir. Plaka bilgilerinizi gerekli bölüme girerek aracınızın hasar ve poliçe bilgilerine kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Kısa Mesaj İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı araç plakası aracılığı ile kısa mesaj ile sorgulanabilmektedir. Aracınızın hasar kaydını, değişen parçası olup olmadığını, poliçe veya hatırlatma ve benzeri birçok bilgiyi 5664 numarası ile sorgulama yaparak öğrenebilmeniz kolaydır.

Hangi hat sahibi olursanız olun kısa mesaj ile arabanızın hasar kaydını sorgulamak istiyorsanız yapmanız gereken şudur; telefonunuzun mesaj yazma bölümüne gelin ve aracınıza ait olan plakayı yazın.

Daha sonra 5664 numarasına kısa mesaj olarak yollayın. Bu işlemin ücreti 8.5 liradır ve her operatör için bu ücretlendirme tarifesi aynıdır. Araç sorgulama kıs mesaj yöntemi ile oldukça basittir. Aracınızın plakası daha önce değişmiş olsa bile aracınıza ait tüm hasar, poliçe ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hasar sorgulama işlemini ülkemiz 2003 yılı itibari ile kullanmaya başladığında o yıldan sonra gerçekleşmiş olan tüm hasarları göstermektedir. Ayrıca aracın kazaya karıştığı anda polis veya jandarma tarafından tutulmuş olan tüm tutanak bilgilerine de bu sistem aracılığı ile ulaşmanız mümkündür.

Çağrı Merkezi Aracılığı İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulama merkezi olan 118 90 numarası ile geçmişini merak ettiğiniz araç ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmanız kolaydır. Ulaşabileceğiniz bazı hizmetler ise şunlardır; aracın kazaya karışıp karışmadığı, kaza tarihi, kazanın nedeni ve kaza sırasında oluşan hasar tutarını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

118 90 çağrı merkezini arayarak aracınızın plakası veya şase numarası ile aracınıza ait tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisi vermiş olduğunuz bilgiler aracılığı ile karşısına gelen araç bilgilerini sizinle paylaşacaktır. Çağrı merkezi aracılığı ile yapılan araç hasar kaydı sorgulama işlemi ücrete tabidir. Belirlenmiş olan bu ücret ise 4 lira 50 kuruştur. Yapılan her bir sorgulama ayrı ayrı ortalama olarak 2 dakika kadar sürmektedir.

Saymış olduğumuz bu yöntemler sayesinde aracınıza veya satın almak istediğiniz araca ait tüm hasar bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar