Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Bakım Ürünleri Nelerdir?

At Bakım Ürünleri Nelerdir?

Atlar, yüzyıllar boyu insanlar tarafından ehlileştirmesi sonucu birlikte yaşamayı öğrenmiş ve insanlığa büyük fayda sağlamış ehli hayvanlardandır. İnsanlarla iç içe yaşaması sonucunda oldukça sempati duyulan hayvanlardan olan atlar, yalnızca beslenmek amacı ile de yetiştirilmeye başlanıyor. Bu nedenle bir ata sahip olup bakımını nasıl yapacağını bilemeyen birçok kişi için bu yazımızı derledik.

At Bakımı

At yetiştiricisinin her şeyden önce at psikolojisinden anlaması gerektiği birçok kaynakta vurgulanmıştır. Bu yüzden at bakımı konusunda yeniyseniz ve tecrübe sahibi değilseniz, mutlaka daha önce tecrübesi bulunan birinden yardım almalısınız. Atların en çok istediği şey, yetiştiricisinin ilgisidir. Bu ilgiyle beraber at ehlileşerek insana yakın bir şekilde büyür. Ancak bazı at yetiştiricileri az bir bakım ile uzun süre atlarını boşlayarak yetiştirdiklerinden, at yalnız ve doğa ile büyüyerek yabanileşir. Bu gibi durumlarda bu şekilde büyüyen atların insanlara karşı saldırganlık hali gözlemlenir. Bu yüzden atınız için sağlıklı besinler ve bol ilgi ile zaman geçirip en doğru at bakımını yapmalısınız.

At Bakım Ürünleri

Bir at sahibi olup tecrübesiz olan yetiştiricilerin ilk sorduğu sorulardan biri de at bakımı için gerekli olan ürünlerdir.

Bu ürünler attan ata değişiklik gösterebileceği gibi hemen her at için gerekli olan ürünler şunlardır;

  • Sağlık çantası
  • Tımar ve fırça
  • Çengelli kesici
  • At ayakkabısı
  • Yedek nal

Bu gibi ürünler her at için mutlaka gerekli olan at ürünlerinin başında gelmektedir. Bu ürünlere sahip olan yetiştirici, atı ile birlikte yakınlaşmaya ve iletişim kurmaya başlayarak ilişkilerini iyileştirebilir. Örneğin atlar tırmaklanmayı çok sever, enfeksiyon durumlarında at ayakkabısı giydirilmelidir, yedekte her zaman fazladan birkaç adet nal bulundurulmalıdır ve sağlık çantası acil durumlar için hep hazır durumda kalmalıdır.

At İçin Sağlık Çantası

Atlar, doğa ile iç içe olduklarından ve dışkı yapma alanları ile kapatıldıkları alan sınırlı olduğu için oldukça kolay enfeksiyon kapan ve hastalanan hayvanlardandır. Bu sebeple mutlaka içinde bir sargı bezi, oksijenli su, penisilin, kortizon ve ağır yaralanmalarda işinize yarayabilecek acil durum ekipmanlarından alarak bir sağlık çantası hazırlamalısınız. Bu sağlık çantasına ilk başta gerek duyulmuyor hissine kapılabilen yetiştiriciler olsa da, bir gün mutlaka atın bir ihtiyacı için sağlık çantası ihtiyacı doğacağından bir önlem olarak önceden hazırlanarak hazırda tutulmalıdır. Bu sağlık çantasını hazırlarken veterinerinizden atınıza özel olarak gerekli diğer sağlık malzemelerini de öğrenebilir ve atınızın acil durumda kötü senaryolar yaşamaması için önceden bir önlem alabilirsiniz.

Atı Tımarlamak

Tımarlanmak, diğer ehli hayvanların aksine atlar tarafından oldukça hoş karşılanan ve sevgi karşılığı gösterdiği eylemlerden biridir. Bazı at yetiştiricileri atları ile bağlarını koparmamak adına her gün tırmaladığı gibi, geri kalan at yetiştiricileri haftada bir kez de tımarlayabilir. Tımarlamak konusunda bir kural yoktur. Ancak kullandığınız tımarın seçimi at sağlığı için oldukça önemlidir. İnce uçlu ve kalitesiz tımarlar, ucuz malzemeden üretildikleri için atın canını yakarak enfeksiyonlar oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda daha kaliteli bir tımar alarak atınızın vereceği tepkiyi bu yeni tımarı kullanırken ölçebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar