Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAt Nelerden Korkar?

At Nelerden Korkar?

Binlerce yıldır insanların evcilleştirmeye devam ettiği bir hayvan olan atlar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Ulaşım aracı veya taşıma amaçlı olarak dünyanın birçok yerinde kullanılan atlar hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu soruların başında at nelerden korkar sorusu gelmektedir. Hayatımızın en sadık hayvanlarından biri olan atlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve atların rahatsız olduğu şeyleri öğrenmek faydalı olacaktır.

Atların Korktuğu Şeyler

Atların korktuğu ve rahatsız olduğu şeylerin başında çeşitli sürüngenler ve yılan gelmektedir. Hemen her yılan türü ve diğer küçük sürüngenler atların rahatsız olduğu hayvanların başında gelmektedir. Bu nedenle at yetiştirilen çiftliklerin yakınlarında yılan olması sonucunda atlar korkabilir ve huysuzlanabilir. Bu nedenle at sahiplerinin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

Atların korktuğu bir diğer şey insanların ani bir şekilde kendilerine yaklaşmasıdır. Kendisine bir zarar gelmesinden korkan atlar ters bir tepki verebilmektedir. Hislerinin ve duygularının oldukça gelişmiş olduğu bilinen atlar kendine zarar geleceğini fark edip tepki verebilir.

Atlar sürü psikolojisi halinde hareket ettiği için bir at ilk korktuğu şeyden hayatı boyunca korkacaktır. Dolayısıyla taylar beslenirken ve çiftlik hayatı öğretilirken dikkatli olunmalıdır.

Atların Korkması
Atların Korkması

Yapılması Gerekenler

Evcil bir hayvan olan atların korkmasını ve huzursuz olmasını engellemek için insanların alması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Öncelikli olarak at yetiştirilen yerlerde yabani sürüngenlerin bulunmadığından emin olmak at sahiplerinin ve yetiştiricilerinin görevidir. Sürüngenler ve yılanlar atların yaşadığı ahırlara girebilir ve atlarda büyük bir korku yaratabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus çiftliklere gelen ziyaretçilerin atlara dikkatli yaklaşması gerektiği öğütlenmelidir. Ziyaretçilerin atları sevmesi sırasında ters ve ani hareket yapması atlarda korku yaratabilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar