Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtım Neden Öksürüyor?

Atım Neden Öksürüyor?

At sahiplerinin merak ettiği konuların başında atım neden öksürüyor sorusu gelmektedir. At konusunda herhangi bir bilgisi olmayan yeni at sahipleri böyle bir durumda oldukça endişeli bir hale bürünmektedir. Fakat endişeli olmalarının atlara yararı değil zararı dokunabilir. Çünkü insanlar gibi kimi zamanlarda atlar da öksürebilmektedir. Atınızda mevcut olan öksürük hali geçmiyorsa o zaman atınızı bir veterinere götürmeniz gerekebilir.

Atlarda Öksürük Sebepleri

Atlarda öksürüğe neden olan birden fazla sebep bulunmaktadır. Fakat bunu at sahibi veterinere gitmeden saptayamaz. Veterinere götürmeden uygulayacağı bir tedavi atın ölmesine neden olabilir.

Atlarda meydana gelen öksürüğün bazı sebepleri şunlardır:

  • Alerji
  • ​​​​​​Aşırı toza maruz kalma
  • Gereğinden fazla yemek yeme
  • Çok fazla su tüketme
  • Sineklerin fazla olduğu ortamda bulunma
  • At hastalıkları

Bu sebeplerden herhangi biri atların öksürmesine neden olabilmektedir. Eğer atınızdaki öksürme azalmak yerine artma eğilimindeyse veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Atın Öksürmesi
Atın Öksürmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

Atlarda meydana gelen öksürük genellikle üst solunum yolu rahatsızlanması sonucu oluşmaktadır. Bu durumun tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Öksürüğün yeni başladığı zamanlarda Trebentin, okaliptüs yağı, mentol, ılık su baharı vb yöntemlerin solunması öksürük tedavisinde etkili olabilmektedir. Tedavi altında bulunan atların diğer atların bulunduğu ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Tedavi esnasında bulunan atların havalandırması iyi olan yerde tutulması gerekmektedir.

Veterinere Götürmeden Tedavi Uygulanmamalı

At sahibi olan veya at sahibi olmak isteyen insanların bilmesi gereken en önemli konulardan biri de kendi başlarına tedavi uygulamaya çalışmamalarıdır. Yanlış tedavi atların daha kötü olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden öksürük gibi solunum yolu rahatsızlığı bulunan atların tanı konulması için veterinere götürülmesi gerekmektedir. Uygulanan yanlış tedavi atların daha kötü olmasına ya da ölmesine neden olacak kötü durumlara da yol açabilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar