Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtımın Burnu Akıyor Nedeni Nedir?

Atımın Burnu Akıyor Nedeni Nedir?

At besleyen insanların, atımın burnu akıyor nedeni nedir? Sorusuna verilen cevapları merak ettikleri sıklıkla bilinir. Bu yüzden atlar hakkında bilgiler alınarak, atların neden burnunun akıyor olduğu doğru bir şekilde tespit edilebilir. Bu konu hakkında; atların burunlarının akma nedenleri nelerdir, hangi durumlarda burun akıntısı tehlikeli olur, atların burun akıntıları nasıl önlenir, konularının da araştırılması gerekir.

Atların Burun Akıntısı Yaşama Nedenleri Nelerdir?

Atlar, bağışıklık sistemi olarak insanlara oldukça fazla benzer. Bu yüzden de burun akıntısı yaşamaları durumunda, bu akıntılara neden olan sorunlar insanlarda olduğu gibidir.

Bununla birlikte:

  1. Soğuk algınlığı yaşanması
  2. Gereğinden fazla tozlu ortamda, uzun süre olacak şekilde kalmaları
  3. Ciğerlerinde oluşan zedelenmeler
  4. Özellikle bahar ve yaz aylarında burun akıntıları yaşanıyor olabilir. Bu durum atların; bazı bitkilere karşı daha hassas ve duyarlı olduğunun en büyük belirtisidir. Diğer mevsimlerde bu tür sıkıntılar olmazken, her bahar ve yaz aylarında burun akıntısı yaşanıyorsa neden duyarlı olunmasıdır

Gibi sorunlar karşısında, kişilerin atlarında burun akıntısı görülür.

Atımın Burnu Akıyor Nedeni Nedir?
Atımın Burnu Akıyor Nedeni Nedir?

Atların Burun Akıntısı Nedenleri Hangi Durumlarda Tehlikeli Olur?

Atlarda görülmekte olan burun akıntıları her zaman tehlikeli olacak diye bir durum söz konusu değildir. Özellikle de bahar aylarında, bitkilere karşı duyarlı olan atlarda burun akıntıları oldukça normal karşılanır. Ancak bazı durumlarda yaşanan akıntılar tehlikelidir ve tedavi edilmesi atların sağlığı açısından önemlidir. İlk olarak; eğer burun akıntısına ek olarak halsizlik ve uzun süreli olarak yerinden kalkamama sorunları da gözlemleniyorsa mutlaka veteriner yardımı alınmalıdır. Çünkü bu durumda atlar, oldukça ciddi soğuk algınlığı belirtileri göstermiş olurlar. Bunun yanı sıra, eğer koşarken bir anda tökezleme, iştah kaybında her geçen gün artış şikayetleri söz konusuysa ve buna eşlik eden bir burun akıntısı varsa durum ciddiye alınmalı ve tedavi aşamalarına geçiş sağlanmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar