Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlar İçin Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Atlar İçin Kış Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Son zamanlarda sürekli karşılaştığımız sorulardan birisi de atlar için kış bakımı nasıl olmalıdır sorusudur. Öncelikle atların hassas olduğunu ve kış mevsiminin de çoğu hayvan için zor geçtiğini biliyoruz. Bu mevsimde özellikle bakımlarına en çok dikkat edilmesi gereken hayvanların atlar olduğunu biliyoruz. Bunun için birkaç adımda kış mevsiminde at bakımı adına değerlendirilmesi gereken ölçütleri baz alacağız.

Atlarda Niçin Kış Bakımı Vardır?

Bazı canlılar kış bakımı ister. Bunlardan biri de atlardır. Kış yaklaştığı için atların bazı temizliğe uygun koşullarda yaşamaları gerekmektedir. Örneğin ahırların mutlaka temiz, sıcak ve hijyenik olması atlara daha rahat bir alan sunmak için yapılır. Her canlının olduğu gibi onların da bu alanda yaşayabilme özgürlüğü vardır. Atların yaşadıkları ortamda hastalanmaması için bu tarz önlemler alınmalıdır.

Atlar İçin Kış Bakımı
Atlar İçin Kış Bakımı

Kış Bakımı İle İlgili Detaylar

Kış geldiğinde atlarınıza uygulamanız gereken birkaç bakım şartı bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlileri:

  • Tıraş: Atların tüyleri oldukça hızlı uzadığından bu tüylerin rahatsızlık vermemesi ve temiz olması adına uygulanan bir yöntemdir. Atları rahat ettirerek yapacağınız bu adım sayesinde atlar kendilerini daha huzurlu ve temiz bir yerde hissedecek. Burada kullanacağınız bazı tıraş yöntemleri vardır. Örneğin blanket, trace, hunter gibi.
  • Aşı: Ciddi bir hastalık olan grip enfeksiyonlarına karşı atlara uygulayabileceğiniz bu korunma aşıları sayesinde atlar kışı oldukça rahat ve sorunsuz atlatacak.

Bazı Öneriler

Atlarda kışlık bakım için yiyecekleri konusunda bazı şüpheye düşeriz. Kış geldiğinde bakım amaçlı ne tarz yiyeceklerin verildiği gibi sorularla karşılaşırız ve bu da bizi sürüncemede bırakır. Bu noktada enerji arttırıcı katkı yemleri kullanılması yerinde bir tercih olur.

Kuru üzüm, pekmez karışımı yulaf gibi sağlıklı yiyeceklerin atlar tarafından tüketilmesi kışa iyi ve yerinde bir hazırlık olabilir. Ayrıca yiyeceklerden alınması muhtemel bu enerjinin kış mevsimine doğru tüketilmesi ideal olacaktır.

Atlara bu noktada daha hassas davranmak, bakımlarını eksik etmemek, yiyeceklerine ve temizliklerine dikkat etmek aslında kış için yeterli miktarda özenin gösterilmesi demektir. Kış dışında da belli sürelerde bakım yapılmalıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar