Cumartesi, Haziran 10, 2023
Reklam Alanı
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?

Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?

Hem dış görünüşleri hem de karakterleri sebebiyle atlar hayvanlar arasında oldukça güzel ve asil olmasının yanı sıra yeteneklidirler. Bu yeteneklerinin en şaşırtıcı ve en güzeli ise insanların duygularını hissedebilmesi olarak düşünülmüş, ancak bu durumun doğru olabilmesi adına birkaç deney ve çalışma yapılmıştır.

Atların İnsan Duygularını Hissetmesi Mümkün Mü?

İnsanlar, atlar için birçok farklı özellik gösterebileceğini inanmasının yanı sıra çeşitli hayvanlara empati gösterebildiği kanısına da varmaktadır. Birçok başarılı bir şekilde yürütülen çalışma bu konuda atların da empati göstermesi düşüncesini itibar kazandırmış ve yeni araştırmaların yolunu açmıştır.

Köpekler için yapılan son 10 yıldaki birçok araştırmanın bu canlıların empati anlayışının oldukça ilerlemiş olduğu düşüncesi üzerine atların da sosyal becerileri konusunda araştırmalar yapılmaya yönelmiştir. Bu konuda araştırmalar yapmak ve gözlemleme yapmanın hiç zor olmadığı hatta yüz ifadelerini ve belirli sesler çıkartmalarını dikkatli insanlar tarafından anlaşılabileceği oldukça açıktır. Ancak bilim insanları bu konuda gözlemleme durumunun ilerisine gidecek başka bir yol imkanı bulamadı.

Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?
Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?

Atlar İnsanların Duygularını Hissettiğine Dair Bilimsel Kanıtlar

​​​​​​Bilim insanları tarafından atların hassas bir varlık oldukları ve insanlar ile duygusal bağlar kurabilecekleri kanısına varmış durumdalar, ancak bu konumda birçok bilimsel kanıt olmasının gerektiği gibi bilimsel çalışmalar sonucunda atları ve köpekleri eşit düzeyde insan duygularını anlayabilecek değerlemede bulunmuşlardır.

Tamamlanmış Araştırmalar

Yurt dışında bir üniversitede yürütülen araştırma çalışmalarına göre atların insanların yüz ifadelerine göre farklı tepkiler verdikleri konusunda bir kanıya varıldı. Bu sonuçlar doğrultusunda atlara samimi bir yaklaşımla gelen insanların sosyal ve sakin karşılanması, bunun yanı sıra öfkeli bir yüz ile karşılaştıklarında kalp atışlarının artması ve başlarını çevirmesi tespit edilmiştir.

Atların Yaklaşımlara Göre Yüz İfadelerinin Nedeni

Atların öfkeli yüzlere karşı sol gözüyle başını çevirerek bakması durumu aslında araştırmalar sonucunda bir memelinin sol gözüyle bakması uyaran karşısında beynin direk sağ tarafına iletmesi ile açıklanmaktadır. Bu nedenle atların öfkeli ve kafa karıştırıcı bir ifade ile karşılaşması durumunda sindirme tekniği olarak sol gözünü kullanmış olduğu bilinmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

En popüler

son yorumlar