Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlar Neden Ayaklarını Yere Vurur?

Atlar Neden Ayaklarını Yere Vurur?

Atlar yerleşik yaşama geçmeden önce ve geçtikten sonra insanlar için çok önemli bir hayvan olmuştur. Asil özellikleri ile insanlar ile güçlü bir bağ kuran atlar insanoğlunun kadim dostları arasında yer almıştır. Eski dönemlerde yapılan savaşlarda da ulaşım açısından insanların yardımlarına koşmuşlardır. Yaptıkları yardımlar, dost canlı tavırları ile insanlar atların dilini zaman içinde çok iyi anlar düzeye gelmişlerdir. Vücut dili atların iletişimdeki en önemli aracıdır. Atların ayaklarını vurması da bu durum gibi bir reaksiyonunu belirtir.

Atlar Ayaklarını Yere Vurarak Ne Anlatır?

Atlar vücut dili ile iletişim kurarken tüm vücutları hem de vücut bölümleri olmak üzere 2 şekilde iletişim kurabilirler. At ne kadar dik, başı yukarıda ve kuyruğu asılı pozisyonda ise onun heyecanlı ve uyanık olduğu anlaşılır. Atlar tehdit edici davranışlarını bacakları ile ifade ederek karşı tarafa aktarır. Bu gibi uyarılarda eğer verilen tepki dikkate alınmazsa atın tekme atması kaçınılmaz bir son olacaktır. Atlarda arka ya da ön bacaklarını yere vurma durumu ise bir çeşit protesto demektir. Rahatsız edilen atlar genellikle tepkilerini bu şekilde ortaya koyarlar. Tayı tarafından rahatsız edilen bir at bu şekilde tepkisini verir.

Atlar Neden Ayaklarını Yere Vurur?
Atlar Neden Ayaklarını Yere Vurur?

Atlar Ayakları İle Neler Anlatır?

Vücut dili ile iletişim kuran atlar yeri geldiğinde vücudunun çeşitli bölümleri ile bir şeyler anlatmaya çalışır. Genelde vahşi doğada özgür bir şekilde yaşayan atlar yeri eşele, yem arama, toprak incelemesi gibi hareketler yaparlar. Ön bacağını kaldırma ise atlarda bir tehdit işaretidir ve genel olarak aygırların kavgası sırasında görülür.

Atlar Arka Bacaklarını Göstererek Ne Anlatır?

Bir at diğer bir ata arkasına dönüyorsa kendini rahat bırakması için karşı tarafa bir uyarı anlamında mesaj yollar. Bu atın kendini savunmasına yönelik bir davranıştır. Eğer rahatsızlık devam ediyorsa hızla çifte atar. Atlar bu tip reaksiyonları çok iyi tanır ve ona uygun olarak reaksiyon gösterir. Bu da atların kendi aralarındaki iletişimin bir örneğidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar