Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlar Neden Uyumaz?

Atlar Neden Uyumaz?

Ayakta durma ve koşma konusunda uzman haline gelmiş olan atlar, çoğu kişi tarafından sevilmektedir. Çok fazla kişi tarafından sevilen bu hayvanların uyku alışkanlığı da çok merak edilmektedir. Bu da atlar neden uyumaz? Sorularının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Atlar, diğer hayvanlara nazaran çoğunlukla ayakta uyurlar. Atların ayakta uyumaları, uyku esnasında düşmesini engellemektedir. Bunun sebebi de kemiklerinin kitlenmesidir. Kemikleri kitlenen atlar bu nedenle yere düşmezler.

Atlar Sadece Ayakta Mı Uyurlar?

Atlar genellikle hep ayakta uyumaktadır. Bu durum hayvanın özelliklerindendir. Fakat bu durum sadece ayakta uyuyabildiklerini düşündürmelidir. Atlar yatarak da uyuyabilirler. Çoğunlukla ayakta uyuyan atlar, tehlikeyi de hızlı bir şekilde sezebilmektedir. Uykuda bile olsalar, içgüdüleri onların tehlikeyi hissetmesini sağlar.

Atlar Neden Uyumaz?
Atlar Neden Uyumaz?

Atlar Yatabilir Mi?

Atlar bazı durumlarda yatabilirler. Yere uzanarak uyuyan atlar da vardır. Ayakta uyumalarının bir sebebi ise, organların yattıkları zaman nefes almasını zorlaştırmasıdır. Nefes almalarının zorlaşması, daha fazla enerji sarf etmelerine neden olmaktadır. Ayakları atlar için çok önemlidir. Atın ayağı kırılırsa yeniden kaynamaz. Bu sebeple ayakları kırılan atlar öldürülür. Bu nedenle atlar dizlerini kenetleyerek uyumaktadır. Uyku ihtiyaçları insanlarla benzerlik göstermektedir. Yani atların da zaman zaman derin uykuya ihtiyacı vardır. Ayakta uyuklar ya da kestirirler.

Atların Ayakta Uyuma Özelliği Nasıl Gelişmiştir?

Genellikle yatarak uyuyan atların, ayakta uyuma özellikleri içgüdüsel olarak gelişmektedir. Eğer ki kendilerini güvende hissetmedikleri bir alanda bulunuyorlarsa, orada ayakta uyumayı tercih ederler. Kendilerine göre böyle bir savunma yöntemi geliştirmişlerdir. Uykularında bile her tehlikeye hazırlıklı bulunurlar. Yattıkları zaman daha kaliteli bir uyku alabilirler. Ayakta uyuma özelliği görülen atlar, evcil atlardır. Bu şekilde yetiştirildikleri için de ayakta uyuyor olabilirler. Zamanla bulundukları ortama güvenirlerse, yatarak da uyumaya başlarlar. Fakat bunun için mutlaka belli bir zamana ihtiyaç duyarlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar