Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlar Neden Yerde Yuvarlanırlar?

Atlar Neden Yerde Yuvarlanırlar?

Hepimiz merak etmişizdir atlar neden yerde yuvarlanırlar diye. Atların bazı garip davranışlarının olduğunu söyleyebiliriz. Her hayvan gibi onlar da eğlenmeyi ya da kendilerini neden eğlendirmeleri gerektiğinin farkındalar gibi gözüküyor. Temelde bu davranışları oldukça garipmiş gibi gözükse de aslında onlar için gayet normal bir davranıştır.

Atların ayaklarını kaldırarak yerde bir rulo görünümlü durmaları diğer hayvanların dikkatini çeken bir şeydir. Yani bulaşıcı bile denebilir. Uzmanlar bunun geçmişten bu yana devam ettiğini, yuvarlanmanın kasları gevşettiğini ve onları sakinleştirmeye yaradığını söylüyor.

Dönmelerinin sebebini vücutlarında bulunan bir böceğin veya rahatsız edici herhangi bir şeyin kaşıntısını önleyebilmeleri ile açıklıyorlar. Bu davranış kaşıntılarını rahatlatmaya, ilkbaharda saçlarını kaşımalarına yardımcı oluyor.

Hayvanlar Neden Garip Davranış Sergilerler?

Bu aslında psikolojik anlamda mevsim değişikliğinden kaynaklı bir durum gibi gözükebilir. Hayvanların bilinci olmadığını dolayısıyla bu yüzden de acı çekmediklerini, depresyona girmediklerini düşünebilirsiniz. Ancak bu böyle değildir ve bu şekilde çözülemez. Birçoğunun psikolojisi bozulabilir, annelerini kaybedebilir ve kötü hissedebilirler. Bu durum kedilerin de zaman zaman saldırganlaşabildiğini, mevsim değişikliğine tepkiler verebildiğini gösterir. Böyle düşünmek bizim kolayımıza gelir.

Atlar Neden Yerde Yuvarlanırlar?
Atlar Neden Yerde Yuvarlanırlar?

Hayvanlar Garip Davrandığında Nasıl Davranılması Gerekir?

Öncelikle at da dahil bütün hayvanlarda sakinleştirilmeye gidilmeli ve hayvanın saldırganlaşması önlenmeli. Saldırganlaşan bir hayvan yeterince evcil olsa dahi ters tepkiler verebilir ve sonunda kendinizi zarara uğratabilirsiniz. Bu da hayvanlara olan güveninizi zedeler ve kendi evcil hayvanınıza dahi farklı gözle bakmaya başlarsınız. Öncelikli adım sakinleştirmek ikincisi ise belki de ona zaman tanımak. Diğer bir önemli nokta bu dönemin geçeceğini, daimi olmadığını hesaba katarak hareket etmek.

Atların Bu Hareketleri Ne Anlama Gelir?

Hayvanların davranışları kimi zaman oldukça garipleşebiliyor bizler de bu davranışları anlamaya çalışıyor ve her geçen gün daha fazla yol kat ediyoruz. Bununla birlikte hayvanların insanlar gibi olmadığını, onların bizden evrimsel açıdan pek farkı olmasa da psikolojik anlamda bizimle aralarında olağanüstü farklılıklar bulunduğunu kabul etmemiz gerekir. Bu düşünceyi benimsedikten sonra onlara bakış açımızda da sonsuz değişiklikler olacaktır ve olmalıdır da.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar