Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlara Hangi Durumda Hangi İlaçlar Verilir?

Atlara Hangi Durumda Hangi İlaçlar Verilir?

Atlara merakınız varsa atlara hangi durumda hangi ilaçlar verilir? Diye merak edebilirsiniz. Özellikle amatör düzeyde yetiştirici iseniz, bu konuyla azami ölçüde ilgilenebilirsiniz. Çünkü çoğu durumda atlara birtakım ilaçlar vermek gerekebiliyor.

Bu ilaçlar, performans amaçlı veya diğer amaçlarla da verilebiliyor. Elbette ki durum ne olursa olsun bu belli bir veteriner gözetiminde olmalıdır. Bunu yapan birçok yetiştirici elbette vardır. Onlar veteriner eşliğinde bu türden ilaçları atlara verirler.

Nitekim veterinere gerek duymadan bunu yapanlarda maalesef vardır. Atlara verilebilecek türden birçok ilaç bulunuyor. Bunlar arasında; parazit önleyici, sakinleştirici, performans arttırıcı gibi ilaçlardır. Tabii ki de hastalık içinde tercih edilen ilaçlar da mevcuttur. Tüm bu ilaçların, profesyonel kişilerce atlara uygulanması atlarda olumlu etkilere yol açıyor.

Atlarda İlaç Kullanımını Gerektirecek Şeyler Nelerdir?

Atlarda ilaç kullanımını gerektirecek şeyler attan ata değişiyor. Mesela normal bir çiftlik atının, hastalıklar ve parazitler dışında ilaçlara ihtiyacı yoktur. Oysaki yarış aylarında çok çeşitli ilaçlar kullanıldığı biliniyor. Bunlar yarışlarda izin verilen ilaçlar oluyorlar.

Atlara Ne Zaman İlaç Verilir?
Atlara Ne Zaman İlaç Verilir?

Atlara Ne Tür Durumlarda Hangi İlaçlar Veriliyor?

Her şeyden önce belirtmek gerekiyor ki her durum için ayrı bir ilaç vardır. Genellikle bu ilaçlar da veteriner gözetiminde atlara uygulanırlar. Ne kadar doz uygulanacağı gibi konularda, tamamen veteriner karar vericidir.

Atlara şu durumlarda şu ilaçlar kontrollü bir şekilde verilir;

  • Parazit engelleme durumlarında; Oksibendazol, Fenbendazol, Pyrantel, Moxidexin kullanılır.
  • Sakinleştirme durumlarında; Xylased 500 kullanılır.
  • Yarış atı doping durumlarında; antihistamin, kas gevşetici, solunum uyarıcı özellikli tüm ilaçlar

Elbette ki atlara gerekli durumlarda birçok türde ilaçlar uygulanıyor. Denildiği gibi bu ilaçları, bilinçsizce uygulayan yetiştiriciler vardır. En doğrusu atın genel sağlık kontrolünden geçip ilaca o şekilde karar vermektir.

Atlara Verilecek İlaçlara Kim Karar Vermelidir?

Atların da bir canlı olduğu varsayılırsa, onlara doğru ilacı veteriner karar vermelidir. Doğadaki tüm canlıların farklı bünyeleri bulunur. Bu yüzden veterinerin sorunlu hayvana genel bir test yapması gerekir. Sonrasında ise bu testler neticesinde doğru ilaçlara karar verilmelidir.

Vitaminlerde Veterinere İhtiyaç Var Mı?

Özellikle hayvanlar söz konusu olduğunda bağışıklık sistemi oldukça güçlü olması gerekiyor. Özellikle atlarda bu biraz daha yüksek olmalıdır. Bu anlamda, vitaminler oldukça tercih ediliyor. Vitamin tercihinde de mümkünse veterinere danışmak atın sağlığı için iyi olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar