Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAtlara Nasıl Kilo Aldırılır?

Atlara Nasıl Kilo Aldırılır?

Atlar zaman içerisinde birtakım sebeplerden dolayı kilo sorunu yaşamalarının yanı sıra atlara nasıl kilo aldırılır? Gibi konular uzmanlar tarafından gündeme gelebiliyor. At bakıcılığı yapan ve bu işi meslek edinen kişiler atların bakımı ve nasıl kilo almaları hususunda yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Atlar genellikle kış mevsimlerinde kilo kaybı yaşarlar.

Dolayısıyla kış aylarında yaşanan soğuk hava koşulları, stres ve diş sorunları yaşayan atlar kilo kaybına uğrayabiliyor. Zaman içinde çok fazla kilo kaybı yaşayan atlar mutlaka veteriner kontrolünden geçmeli ve tedavisi uygulanmalıdır. Atların beslenme biçimleri kilo kaybı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Atlarda Yaşanabilecek Kilo Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Atlarda birtakım nedenlerden dolayı kilo kaybı görülebilir. Ayrıca sağlıklı genç bir at eğer ki ciddi problemler yoksa sağlıklı beslenmediğinden hızlı kilo kaybı yaşayabilir. Düzenli beslenmemek yüzünden kilo verebilir. Atın yediği yemlerde enerji ve protein alamaması atın kilo vermesine neden olur.

Genç ve sağlıklı bir at fazla kilolu ve yağlı olmamalı vücut yapısı kaslı olmalıdır. Kas hacminde azalma olan atların yeminde protein oranının fazla olmasına özen gösterilmelidir. Yeterli protein alamayan at belli süre sonunda hızla zayıflamaya başlar.

At Kilo Alımı
At Kilo Alımı

Atlar Hastalandığında Nasıl Kilo Aldırılır?

Atlar genellikle kilo kaybını hasta oldukları dönemlerde yaşarlar. Ticari amaçla beslenen atlar daha çok mide, sindirim sorunları yaşarlar. Bu durumda onların iştahsızlığına ve zayıflamalarına neden olur. Atlara veteriner tarafından verilen vitamin takviyeleri ve yemlerine konulan iştah açıcı ilaçlarla atların toparlanıp kilo alması sağlanmaktadır.

Atlara Kilo Alımı Sağlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Atlar bilindiği üzere birtakım rahatsızlıklardan dolayı kilo kaybına uğrayabilirler. Eski formuna ve sağlığına dönmesi için atlara diyet programları uygulanabilir.

Bu programlar uygulandığında:

  • Atlara gereğinden fazla kilo aldırıcı ilaç
  • Kilo aldırıcı yem

Bu gibi durumlar haricinde gereğinden fazla diyet programı da atlara uygulanmamalıdır. Gereğinden fazla uygulanan diyet atların sağlığını bozabilir.

Atlar Neden Kilo Kaybeder?

Atların yaşadığı sağlık sorunları kilo kaybetmelerine neden olabilir. Özellikle diş problemleri atların sağlıklı beslenememesine neden olurken kilo kaybetmelerini sağlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar