Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaGenelAtlardaki Tırnak Kırılma Sebepleri Nelerdir?

Atlardaki Tırnak Kırılma Sebepleri Nelerdir?

Atlardaki tırnak kırılma sebepleri nelerdir, at sahibi olanların ya da atlarla ilgilenenlerin merak ettiği sorularından biridir. Merak edilme sebebi ise hafife alınacak bir konu olmamasıdır. Tırnak kırılmasına hemen müdahale edilmesi gerektiğini, atla ilgilenen herkes bilir.

Atlarda tırnak kırılması hakkında birçok bilgi olsa da neden kırıldığıyla ilgili kesin bir sonuca ulaşılamaz. Çünkü nerede ve hangi olayla kırıldığı çoğu zaman gözlenemez. Atların tırnaklarının kırılması, gözlenemeyen bir olay olsa da nedenlerinin bilinmesi, önlem alınması açısından oldukça önemlidir.

Atlardaki Tırnak Neden Kırılır?

Atların tırnaklarının kırılması tek bir olay sonucunda olmaz. Birçok olay, atın tırnaklarının kırılmasında oldukça etkilidir.

Bunlar;

  • Atın biyolojik yapısı,
  • Atın beslenme şekli,
  • Çevresel faktörlerdir.

Bir ya da tüm faktörler, atın tırnaklarının kesilmesinde etkili olabilir.

Atın Biyolojik Yapısının Tırnak Kırılmasındaki Etkisi Nedir?

Atların biyolojik yapısı, genel olarak aynıdır. Ancak bazı atların tırnak yapısı daha hassas olabilir. Bu da herhangi bir küçük darbede tırnak kırılmasına neden olur. Bu durumda yapılabilecek kesin bir çözüm yoktur. Atın tırnak yapısını da belirlemek kolay bir işlem değildir.

Atın Beslenme Şeklinin Tırnak Kırılmasındaki Etkisi Nedir?

Atın beslenme şekli, tırnak kırılmalarının en yaygın etkenidir. At yeteri kadar beslenmezse vücut güçsüz kalır. Bu da tırnak kırılmalarına neden olur. Ayrıca yetersiz beslenmenin yanı sıra doğru beslememek de tırnak kırılmalarına yol açar.

At besinlerinde, besin değerleri yeterli değilse tırnak ve kıl kökleri yeteri kadar beslenemez. Bu da ölü hücrelerin artmasına neden olur. Dolayısıyla tırnak kırılmaları meydana gelir.

Çevresel Faktörlerin Tırnak Kırılmasındaki Etkisi Nedir?

Atlar, sert alanlara kolaylıkla uyum sağlayan canlılardır. Tırnakları da bu özelliklerine göre yapılanır. Ancak bazı alanlar, normalden daha sert şartlara sahiptir. Çok sert ve yamaçlı alanlar, atların tırnaklarına uyumlu değildir. Bu alanlarda atların tırnakları hemen kırılır.

Bir diğer çevresel etken ise naldır. Nallar, atların yüzeyle daha az temas etmesini sağlar. Nal kullanılmadığında yüzeyle temas sağlanacağı için atların tırnaklarında kırılma olur.

Atlardaki Tırnak Kırılma Sebepleri Nelerdir?
Atlardaki Tırnak Kırılma Sebepleri Nelerdir?

Atın Tırnakları Kırıldığında Neler Yapılmalıdır?

Atlardaki tırnak kırılma sebepleri nelerdir, diye sorulduğunda çözümler de merak edilir. Atın tırnakları kırıldığında hemen müdahale etmek oldukça önemlidir.

Yapılması gereken müdahaleler şu şekildedir:

  • Tırnaklar pansuman edilmelidir.
  • Tırnağın etki ettiği yapı kontrol edilmeli ve gerekiyorsa pansuman yapılmalıdır.
  • Tırnak iyileşene kadar at dinlendirilmelidir.
  • Nallar değiştirilmelidir.

Böylelikle at hızlı bir şekilde iyileşebilir. Müdahale zamanında yapılmazsa at, koşma ve yürüme eylemlerini rahatlıkla yapamaz. Ağrılar oluşur ve atın iştahı kapanır. Bu da atın sağlık durumunu olumsuz yönde etkiler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar