Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarAyağı Kırılan At Nasıl Tedavi Edilmeli?

Ayağı Kırılan At Nasıl Tedavi Edilmeli?

Atların ayağı kırılınca öldürüldüğünü pek çok filmde görmüş olabilirsiniz. Bu acı verici durumun nedeni atların ayak kemiklerindeki kırıkların çok zor tedavi edilmesidir. Bunun nedeni ise atların büyük bir ağırlığa sahip olmaları ve bütün yükün ayaklarda taşınmasıdır. Kırık çeşidine göre bir tedavi planı yapılabilir.

Ancak ciddi bir kırık bütün ayağı ve vücudu kapsayan bir enfeksiyona neden olabilir. Atlarda bu tarz enfeksiyonların iyileşmesi çok zor olduğu için atların bazen öldürülmesi kararı verilir. Çünkü büyük bir ağırlığa ve kütleye sahip oldukları için enfeksiyon için yeterince antibiyotik almaları da zor bir tedaviyi gerektirir.

Ayağı Kırılan At
Ayağı Kırılan At

Kırık Çeşitleri

Atların kemiklerinde dış yüzeyde bir çatlak oluştuğunda tedavi edilebilmeleri mümkündür. Kırığın birden fazla yerde olması ve de deriyi delip geçmesi gibi bir durumda tedavi çok daha zor olur. Kemiğin ortadan ayrılması ve ciddi bir yaraya yol açması en zor durumlardan birisidir.

İşte bu tür durumlarda yara ve enfeksiyonun vücuda yayılması ve atın daha çok acı çekmesi durumu olduğu için atın ölmesine karar verilir. Ancak kırık tam bir kırık değilse ve de çok ciddi bir zarara yol açmamışsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Yaranın büyüklüğüne göre antibiyotik tedavisine karar verilir. Kırığın röntgeni çekilir ve bu tedavinin uygun olup olmadığına karar verilir.

Tedavi Hangi Durumlarda Mümkün Değildir?

Eğer atların bacaklarındaki bir kırık deriye zarar vermişse diğer kas ve sinirler de zarar görür. İşte böyle bir durumda tedavi etmek çok zordur. Büyük bir yarar hemen enfeksiyona yol açar. Bazı atlar yaklaşık olarak bir tona yakın bir ağırlıkta olduğu için bu cüssede bir atın enfeksiyon tedavisi görmesi mümkün değildir.

Antibiyotik miktarının atın ağırlığına göre hesaplanması gerekir. Çok ağır olan bir ata çok yüksek düzeyde antibiyotik vermek de başka zararlara yol açabilir. Ayrıca kırık olan ayağın üzerine çok basılmaması ya da ağırlığın diğer bacaklara verilmesi de çok mümkün değildir. Böyle bir durum atlar için sağlanamaz. İlk müdahale çok önemlidir ve kırığın iyileşmesi için ilk olarak bir şey yapılabilirse iyileşme şansı artar ama büyü ve deriye ve sinirlere zarar veren bir kırığın iyileşmesi çok zordur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar