Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaAnne ve ÇocukBebeğin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bebeğin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Anne babaların en çok etkilendiği ve ne yapacağını bilemediği bu konuda bilgi sahibi olmak adına araştırmalar yaptığı bebeğin ağrısı olduğunu nasıl anlarız? Konusunda meraklı davranmaktadır.

Öncelikle bir bebek daha küçük olduğu için ağrısını ifade etmekte zorlanabilir. Bu da çocuğun acısını çekmeye devam etmesine sebep olur. Bu durumda da bebeğinizin ağrısını bulmaya ve ona yönelik yardımlar almaya gerek duyulur.

Çocuklarda Ağrı Ne Zaman Oluşur?

Çocuklarda çok sık akut hastalıkları, travma sonrası oluşan yaralar, geçirilmiş olan operasyonlar, gerekli olan kan alma durumlarında ağrılar çocuklarda meydana gelebilir. En az görülen sebepler ise kronik hastalık ve kansere bağlı olarak gelişen kronik hastalıklar ağrıya sebebiyet verebilir. Bu çok küçük bir ihtimal olabilir. Çocuklarda oluşan ağrıyı geçirmeye yönelik yapılan girişimler ağrıya engel olmayabilir. Bundan dolayı hekimlerin bu olayda birinci derecede yer alması gerekir.

Çocuklar Ağrısı Olduğunda Nasıl Tepki Gösterir?

Vücutta oluşan ağrı sebebi ile çocuklar yolunda gitmeyen biletlerin haberini verebilir. Genel olarak çocuklar bakışlar ve tavırlarıyla ağrı belirtileri gösterir. Önceki davranışlarına bakılarak daha huysuz davranması ve ağrıya bölgeye daha hassas davranması, ağlama olayları ağrıyı belli eden tavırları gösterir.

Çocuklarda Ağrı Kesici Kullanımı

Çocuklarda oluşan ağrılarda en çok ağrı kesiciler kullanılır. Ama bundan daha önce çocuğun ağrısının şiddeti ve yeri önemlidir. Aslında çocuklarda oluşan ağrılarda ağrının nedeni ve yeri hesaba alınarak bir tedavi planı yapmak daha doğrudur. Ağrı tedavilerinin daha çok hekim kontrolü dahilinde yapılması gerekir.

Ağrısı Olan Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Çocukların ağrısı olduğunda onlar anasıl yaklaştığınız önemlidir. Daha öncesinde ağrı ile karşılaşıldığında medyada gelen kötü deneyimler sonucu ailede ve çocuk da anksiyete artması görülür. Bu durumla karşılaşmamak adına ağrıyı önlemek gerekir.

Ağrısı olan çocuğun ailesinin rahatlatması ve acıyı daha az hissetmesi sağlanmalıdır. Eğer çocuk rahatlatılırsa anksiyeteye meydan bırakılmamış olur. Bütün çocuklara duygusal açıdan destek verilmeli, aile ile çocuk beraber olmalı ve çocuğun yaşı baz alınarak ona göre davranılmalıdır. Bebekler ve çocuklar ağrıyı hisseder ve hatırlarlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar