Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessBebek Bekleyen Anneler Korona Virüse Karşı Ne Yapmalı?

Bebek Bekleyen Anneler Korona Virüse Karşı Ne Yapmalı?

Çin’den yayılan ve dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgın hastalık, bütün insanları tedbirli davranmaya ve daha çok korunmaya itmektedir. Sağlıklı olanlar, sağlığını nasıl muhafaza edeceğini düşünürken, hasta olanlar, bu salgına yakalanmamak için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda araştırmalar yapıp önlemlerini almaktadırlar.

Korona Virüs Kimler İçin Tehdit Oluşturuyor?

Korona Virüs Salgını, insandan insana hızla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalık en çok yaşlılar arasında yaygınlaşmaktadır. Yaşlı insanlar ve kronik rahatsızlığı olan insanlar için büyük risk oluşturan korona virüs salgını, bu grupta yer alan kişilerin daha dikkatli ve tedbirli davranmaya sevk ediyor. Astım, bronşit, karaciğer rahatsızlığı olanlar, sigara ve alkol tüketenler bu riskli gruba girmektedirler. Hamile olan bayanlar, hamilelik boyunca bağışıklık sisteminin zayıflayacağından dolayı onlarında risk altında olduğu söylenmektedir.

Hamile Bayanlar İçin Korona Virüs Tehlikeli mi?

Hassas dönemden geçen anne adayları için korona virüs salgını risk taşımaktadır. Hamilelik boyunca, annenin sahip olduğu vitamin ve mineraller bebeği beslemeye başlar. Bebek büyüdükçe anne adayının bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Anne adayları, salgın hastalığa karşı daha tedbirli ve dikkatli olmak zorundadırlar. Çok mecburiyet olmadıkça anne adaylarının evden dışarı çıkmaması ve sağlıklı beslenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hijyen kurallarına kesinlikle riayet etmesi gerekir.

Bebek Bekleyen Anneler Korona Virüse Karşı Ne Yapmalı?

Bebek bekleyen anneler korona virüse karşı ne yapmalı diye bir soru karşımıza çıkabilmektedir. Korona virüs salgınının anne karnındaki bebeğe geçme olasılığı neredeyse hiç yoktur; ama anne adayı için aynı şey söz konusu değildir.

Anne adayının dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Zaruret olmadıkça evden çıkmamalıdır.
  • Temizlik ve hijyene azami derecede dikkat etmelidir.
  • Sağlıklı bir şekilde beslenmeli ve sıkıntı stresten uzak durmalıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol sebze ve meyve tüketmelidir.
  • Sebze ve meyvelerin mevsimlik olmasına çok dikkat etmelidir.
  • Pazardan ya da manavdan alınan sebze ve meyveler en az 20 saniye boyunca suyla yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
  • Anne adayı dışarı çıkmak zorunda kalırsa eğer kesinlikle maske kullanmalıdır.
  • Sosyal mesafe kurallarına riayet etmelidir.
  • Kalabalık ortamlara girmekten sakınmalıdır.
  • Şuanda hastane ortamları daha riskli olduğu için mecburiyet olmadıkça hastane ortamına girmemelidir.

Spor ve egzersizlerini yapmalıdır.

Misafir almamalı ve misafirliğe gitmemelidir. Fetüs için risk taşımasa da anne adayının sağlığından olması bebeğin sağlığını da tehlikeye atabilmektedir. Bu yüzden bebek bekleyen bayanların mümkün oldukça kurallara riayet etmeleri gerekmektedir.

Nasıl Sağlıklı Beslenmeli?

Anne adaylarının hamilelik süresince bol suya ihtiyaç duyacakları için bol sıvı şeyler tüketmeleri gerekir. Yeşillik ağırlıklı beslenmek hem bedene güç verir hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek grip gibi hastalıklardan korur. C vitamini bol olan meyvelerden tüketmek gerekir.

Hamilelik süresince ilaç kullanımı da riskli olduğu için korona virüslü günlerde bebek bekleyen bayanların daha çok kendilerine dikkat etmesi gerekir. Anne adayları, hamur işlerinin vücuda ağırlık vereceği için fazla tüketmemeli ve tatlı türlerinden biraz uzak durmalıdır. Bu süreçte vücudu çok yormamak faydalı olacaktır. Günlük spor aktivitesi yanında sürekli hareket halinde olmak yerine arada vücudu dinlendirmelidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar