Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaAnne ve ÇocukBebeklerde Görme Duyusu Nasıl Geliştirilir?

Bebeklerde Görme Duyusu Nasıl Geliştirilir?

Bebeklerin yetişkin insanlara göre göz sağlığı farklıdır. Yani bebeklerde görme duyusu farklı işler. Ambliyopi adı verilen bazı sorunların erken dönemlerde tedavisi yapılabilir fakat ilerleyen dönemlerde düzeltemez hal de gelebilir.

Çocuğun görme yetisi gerekli olduğu kadar geliştikten sonra çocuğun kötü alışkanlıklara ve kazalara karşı korunması gerekmektedir. Bebekliğin ilk bir yılında görme konusunda çok değişiklikler vardır sağlık bir çocuk yapılan muayeneler fe değişiklikleri gözlemler ve görme yetisinin gelişiminden emin olur.

Bebeklerde Işığa Alışma ve Odaklanma

Bebekler doğduklarında ışığa karşı hassasiyetleri vardır. Gözbebekleri çok küçüktür. Bundan dolayı da ışığa hassasiyet oluşur. Yeni doğan bebeklerin yan görmesi daha iyidir fakat merkezi görüş sonradan gelişir. Birkaç hafta içerisinde bebeğin göz bebekleri büyümeye başlar ve ışığa hassasiyete azalır. Aynı zamanda ada merkezi görme yetisi gelişir. Bebekler doruklarında uzaktaki nesneyi fark etselerdi genelde yakındaki nesneye odaklanırlar.

Hareket Eden Nesnelere Odaklanma ve Takip Etme

İki aylık bebeklerde görme koordinasyonu oldukça gelişir ve buna bağlı olarak da nesnelere odaklanma ya ve takip etmeye başlar. Üç Aylık olduğunda ise bu odaklanma daha da fazla artar. Eğer olumsuzluk sezilmişse doktordan yardım almak gerekir.

Uzanma Tanıma ve Hatırlama

Bebekler yaklaşık olarak 5 aylık olduklarında nesnelerin uzaklıklarını anlamaya çalışır. 5 aylık çocuklarda üç boyutlu görme başlar. Aynı zamanda bu durumda renkleri de daha net görmeye başlasa da yetişkinler kadar gelişmesi beklenemez. Aynı zamanda beşinci ve sekizinci ayda bebekler odada bulunan anne ve babasına gülümseyip onları tanıyabilir.

Okul Çağı ve Kreş Çağındaki Çocuklarda Görme Gelişimi

Çocuklar ilk ve orta dönemlerde odaklanma, derinlik algısı ve takip özellikleri gelişir. Her iki gözün aynı anda tek bir nesneye odaklanmasına koverjans denir. Bu kabiliyet yaklaşık olarak yedi yaşlarında gelişimini tamamlamaktadır. Çocukların bu yaşta odaklanmasına dair tedavilerinin yapılması gereklidir. Çocukların çoğunda doğal olarak az da olsa yakını görememe sorunu vardır. Fakat bu çocuklar uzaktakini daha iyi görebilir. Daha belirgin görememe konusunda kalıtımsal olduğu bilinir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar