Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınBirinin Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?

Birinin Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?

Bir insan hoşlanmaya başladığı zaman farkında olarak veya olmayarak bazı davranışlar sergiler. Hoşlanma durumunu anlamak için beden diline bakılmalı ve sergilenen davranışların doğru şekilde yorumlanması sağlanmalıdır.

Birinin Hoşlandığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Birinin hoşlandığını gösteren farklı belirtiler vardır. Kimi zaman ise belirtilere bakılmaksızın karşı taraftan hoşlanma durumu söylenebilir.

Birinin hoşlandığını gösteren belirtiler:

  • Göz teması kurmak istemesi
  • Konuşurken veya karşı tarafın adı geçtiği zaman tebessüm etmesi
  • Hoşlandığı düşünülen kişinin saçlarıyla uğraşması, düzeltmeye çalışması
  • Karşı tarafa yardım etme isteği duyulması
  • Konuşma ve iletişim halinde bulunma isteği
  • Konuşurken bedenen karşı taraf tam olarak dönülmüş halde olunması
  • Konuşurken, diğer insanlara nazaran daha samimi ve ilgili olunması

Gibi belirtiler, karşı tarafın hoşlandığını gösterir.

Bazı durumlarda insanlar daha ketum kalabilir. Bu gibi durumlarda karşı tarafın ne hissettiğini anlamak daha zordur. Bu sebeplerle bazı taktiklerin denenmesi gerekebilir.

Karşı Tarafın Hoşlanıp Hoşlanmadığını Anlama Taktikleri Nelerdir?

Her alanda olduğu gibi, hoşlanma durumlarında da uygulanması gereken taktikler vardır. Karşı tarafın hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için ilk olarak gözlem yapmak gerekir.

Bireye, karşı tarafın hoşlandığını hissettiren izlenimlere dikkat edilir. Hoşlandığından şüphelenilen kişi eğer herkese karşı aynı şekilde davranıyorsa, bu durum hoşlanma olarak değil de sıcakkanlı olmakla alakalı olabilir. Bunun yanı sıra verilen değere bağlı olarak da farklı davranışlar sergilenebilir.

Karşı tarafın saygı duyması, diğer arkadaşlarından daha yakın görmesi gibi durumlar nedeniyle de hoşlanma durumunu hissettiren sonuçlar ortaya çıkabilir. Gözlem yapıldıktan sonra, şaka ile karışık olarak karşı tarafa ne gözle baktığı sorusu sorulabilir. Bu yöntemin dışında; doğrudan sorularak, yakın arkadaşlarının fikri alınarak da hoşlanıp hoşlanılmadığı durumları öğrenilebilir.

Karşı Tarafın Hoşlandığını Gösteren Konuşma Şekilleri

Hoşlanan bir birey, genel olarak (saklamaya çalışsa dahi) daha samimi şekilde konuşur. Karşı taraf, diğer insanlara oranla daha kibar konuşuyorsa eğer hoşlanıyor olabilir. Bu durumun yanı sıra; konuşma zamanı üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen tekrar konuşmak istiyorsa, plan yaparken karşı tarafı da planlara dahil etmek istiyorsa da hoşlandığı anlaşılabilir.

Konuşurken kullanılacak olan mesafeli ancak yine de sevgi belirten sözler de hoşlanma konusunda önemli belirtilerdir. Ayrıca dolaylı yoldan sorgulama yapılıyorsa da karşı tarafın hoşlanıp hoşlanmadığı hakkında çıkarım yapılabilir. Karşı taraf konuşurken ‘bir şeyler yapalım ama hayatındaki kişi uygun bulur mu’ anlamında sorgulayıcı ifadelere giriyorsa, muhtemelen hoşlanıyor demektir. Bu soru, açılmak için bir engel olup olmadığına yöneliktir.

Hoşlanma İle Karıştırılan Durumlar Nelerdir?

Bilinmesi gerekir ki, her samimiyet ve sıcakkanlı yaklaşım durumu hoşlanma olarak ifade edilemez. Bazı durumlarda yakın arkadaşlık ve dostluk ilişkisine bağlı olarak; sevgi sözcükleri, diğer insanlara oranla daha kibar davranışlar ve daha çok konuşma isteği bulunabilir. Bu durumları ayırt etmek için özellikle geleceğe yönelik planlamalara veya kişinin başka bir insanı anlatıp anlatmamasına bakılır. Gelecek planlarına karşı taraf dahil edilirken aynı zamanda hoşlanmak umut edilen birisi varsa veya açık olarak arkadaşlık dile getirilmişse, bu durumların hoşlanma ile karıştırılmaması gerekir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar