Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaErkek ve KadınCinsel İlişki Sonrası Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel İlişki Sonrası Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında acı veya yanma hissetmek ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Çiftlerin ilişkiden aldığı hazzı düşürür. Cinsel bölgede meydana gelen yanma hissinden kurtulmak için yanmaya neden olan etkenlerin bilinmesi gerekir. Peki, cinsel ilişki sonrası yanma hissi neden olur?

İlişki sonrası yanmaya neden olan etkenler şunlardır:

 • Genital bölgede görülen enfeksiyonlar,
 • Genital bölgedeki siğiller,
 • İlişki esnasında kullanılan koruyucu aparatlar,
 • Yanlış yapılan vajinal duş,
 • İlişki esnasında yapılan hatalı pozisyonlar,
 • Vajinada görülen kanserler,
 • İlişki esnasında yaşanan sürtünme,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Kullanılan birtakım ilaçlar
 • Birliktelik esnasında kişinin stres ve kaygı duyması,
 • Vajinismus problemi

Bu gibi nedenlerden kaynaklı olarak sağlıklı bir cinsel birliktelik olamayabilir. Cinsel bölgede görülen yanmalardan kurtulmak için sorunun nedenlerini ortadan kaldırmak gerekir.

Cinsel İlişki Sonrası Yanma Hissi Neden Olur?
Cinsel İlişki Sonrası Yanma Hissi Neden Olur?

Cinsel İlişkide Yanma Olmaması İçin Neler Yapılmalı?

Cinsel ilişki sonrası yaşanan yanma hissini ortadan kaldırmak mümkündür. Yanma hissinin en önemli nedeni yeterince orgazm olunmamasıdır. Bu yüzden ilişki öncesi kendinizi sekse hazırlayın. Vajinal kuruluğu gidermek için ise kayganlaştırıcı jeller kullanılır. Bu jeller vajinanın yeterli ıslaklığa gelmesine yardımcı olur ve yanma hissini ortadan kaldırır. Ters ilişkiler yanma hissine neden olur. İlişki esnasında yanlış seks pozisyonlarından kaçınmak gerekir.

Cinsel İlişki Sonrası Yanma Neyin Habercisi?

Birliktelik sonrası meydana gelen acı ve yanma hissi bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Özellikle de vajinal hastalıkların çoğu yanma ve acı hissi sonrası saptanıyor. Genital bölgede görülen yanma bazen basit hatalardan kaynaklanır. Bazen ise rahim kanseri gibi sorunlardan dolayı görülür. Bu sorunlarla karşılaşmamak için kadınların mutlaka jinekolojik muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir.

Hormon Problemleri Cinsel İlişki Sonrası Yanmaya Neden Olur Mu?

Östrojen hormonunun eksikliği seks sırasında bir takım sorunlara yol açıyor. Bu hormon ergenlik, hamilelik gibi farklı evrelerde farklı seviyelerdedir. Östrojen hormonunun normalden düşük olması seks esnasında veya sonrasında acı duymanıza neden olur. Ayrıca ilişki sırasında isteksizlik ve yanma hissini beraberinde getirir. Üreme sistemini etkileyen hormonların vücut içinde normal değerlere sahip olması gerekir. Aksi taktirde cinsel birliktelik çiftleri mutlu etmez.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar