Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaTeknolojiDNS Nedir, Nasıl Çalışır?

DNS Nedir, Nasıl Çalışır?

DNS internet ve bilgisayar kullanıcılarının internete bağlanma sorunlarıyla karşılaştıklarında ismini sıklıkla duydukları kavramlardan birisidir. Bağlantı sorunlarının çözümlenebilmesi için kullanıcıların öncelikle DNS’nin ne olduğu ve nasıl çalıştığı gibi konuları bilmeleri gerekir. Edindikleri bilgiler sayesinde çözüm üretebilirler. DNS kavramı nedir ve nasıl çalışır. İşte cevapları;

DNS (Domain Name System) Nedir?

DNS nedir, DNS alan adı sistemidir. Bu kelimenin açılımı ise domain name system şeklindedir. Bu sistem internette cihazların tanınması için kullanılan IP adresleri ile internet sitelerine ait olan alan adlarının arasındaki bağlantıyı sağlar. Bunun için de alan adlarının IP adresine çevrilmesini gerçekleştirir. Bu çeviri sayesinde insanların karmaşık olan IP adreslerine ezberlemelerine gerek kalmaz ve yapılan eşleştirme sayesinde internette kolay bir şekilde gezinebilmeyi sağlar.

DNS sisteminden yararlanmadan yaygın olarak kullanılan google adresine girmek için 74.125.224.83 numaralarından oluşan bir IP adresinin yazılması gerekir. Her adres için buna benzer numaraları akılda tutmak oldukça zordur. DNS sayesinde numaraları yazmak yerine www.google.com adresini girmek yeterli olur.

DNS Nedir, Nasıl Çalışır?
DNS Nedir, Nasıl Çalışır?

DNS Nasıl Çalışır?

DNS nasıl çalışır? DNS sisteminin çalışması için çözümleyicilere (istemci) ve isim sunucularına ihtiyaç vardır. Çözümleyiciler sunucuların isimlerini ve aynı zamanda adreslerini barındırırlar. İsim sunucular ise IP adres bilgisinin tutulmasını sağlarlar. DNS tarafından kullanılan çözümleyiciler tekrarlı ve yetkili dns çözümleyicilerdir. DNS tarafından kullanılan isim sunucular ise kök, yetkili ve tld sunucular ise DNS imleci yer alır.

Çözümleyiciler bir bilgisayarın Ip adresine ihtiyaç duyduğunda isim sunuculara başvurur. İsim sunucular başvuruyu kabul eder ve sahip olduğu veri tabanında söz konusu ismin karşılığı olan IP adresi varsa çözümleyiciye gönderir. Kaydın bulunmasıyla da söz konusu siteye giriş sağlanır.

DNS Ayarı Neden Değiştirilir?

Bilgisayar ve internet kullanıcıları internet sitelerine girmek için DNS sunucularından yararlanmak istediklerinde çeşitle nedenlerden dolayı bağlantı sorunu yaşayabilirler. Bu durumda DNS ayarlarının değiştirilmesi sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu ayarların değiştirilmesi işlemi bilgisayarın sahip olduğu işletim sistemine ve türüne göre farklılık gösterilir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarın DNS ayarları Denetim Masası/Ağ Durumu/Görevleri Görüntüle/Özellikler işlem basamakları kullanılarak değiştirilebilir. Özellikler bölümünde elle DNS adresi yazılabilir veya önerilen adresler tercih edilebilir. IOS işletim sisteminde ise DNS ayarları Ayarlar/Wifi Ayarlar/DNS alanı sıralamasına uyularak değişim gerçekleştirilir. Android işletim sisteminde ise ayarlar Wifi ağ listesi üzerinden Gelişmiş Ayarları Göster bölümünden değiştirilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar