Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessDoğum Sonrası Çatlaklar İçin Ne Yapmalı?

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Ne Yapmalı?

Annelik duygusu; dünyada ki en özel ve benzersiz duyguların başında gelir. Çünkü her kadın için bu duygu aynı hisleri ifade eder. Bu nedenle; her kadının aklında ” anne olmak ” düşüncesi mutlaka vardır. Hamilelik dönemi de her ne kadar biraz telaşlı, biraz yorucu ve biraz da zorlu geçen bir dönem olsa da annelik duygusuyla bağlantılı olduğu için, kadınların hayatlarında ki en güzel dönemlerden birisidir.

Fakat bütün bu güzel şeylerin yanında; bazı kötü ya da istenmeyen durumlar da meydana gelebiliyor. Özellikle de doğumdan sonra ki dönemde. Doğum sonrası oluşan çatlaklar da bu problemlerden birisidir. Hamilelik, bu dönemde alınan kilolar, hamilelik sonrasında bu kiloların verilememesi gibi etkenlerden dolayı karın bölgesinde bazı çatlaklar oluşur. Peki, doğum sonrası çatlaklar nedir ve nasıl geçer? Doğum sonrası çatlaklar için ne yapmalı?

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Ne Yapmalı?
Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Ne Yapmalı?

Çatlak Nedir?

Çatlak ya da diğer adıyla doğum sonrası çatlakları; ciltte yer alan elastik liflerin, bozulması sebebiyle ortaya çıkan, beyaz renkte ki berelerdir. Doğum sonrası oluşan çatlaklar için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

Kilonuzu Kontrol Altında Tutmaya Özen Gösterin

Doğum sonrasında oluşan çatlakların; en önemli nedenlerinin başında, hamilelik döneminde alınan kiloların, doğumdan sonra verilememesi geliyor. Bu nedenle kilo kontrolü çatlakların giderilmesi açısından oldukça önemli. Kilo kontrolünü sağlıklı ve dengeli beslenerek yapabilirsiniz.

Kendinize Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Düzeni Oluşturun

Doğum sonrası çatlakların oluşumunu engellemede en önemli kural, kilo kontrolüdür. Bu da sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı ile mümkün. Sağlıklı ve dengeli beslenmek de bol miktarda sebze ve meyve tüketimi, A, C ve E vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmekle mümkündür. Bu vitaminler süt ve süt ürünleri, turunçgiller, tohumlar ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunuyor.

Düzenli Olarak Spor ve Egzersiz Yapın

Tıpkı; sağlıklı ve problemsiz bir hamilelik geçirilmesi için, hamilelik döneminde olduğu gibi, doğumdan sonra ki dönemde de fazla kilolardan kurtulmak konusunda en etkili yöntemlerden birisi de düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaktır. Doğum sonrası çatlakların tedavisinde ve engellenmesinde de spor ve egzersizin önemi oldukça fazla. Bu nedenle çatlaklardan kurtulmak için, düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

Vücut Kremi Kullanın

Kişisel bakım konusunda da önemli faydalar sağlayan el ve vücut kremleri; doğum sonrası çatlak oluşumunu engellemede de kullanılabilir. Belirli aralıklarla vücut kremi kullanmak; derinin kendisini yenilemesine yardımcı olacağı için, çatlakların oluşumunu da engellemiş olacaktır. Özellikle E vitamini ve kakao içerikli kremler kullanmanız önerilir. Vücut kremi kullanımını ise; karın bölgesinde ki çatlaklar tamamen ortadan kalkana kadar, günde en az 2 defa kullanmanızda fayda var.

Cildinizin Nem Dengesini Korumaya Özen Gösterin

Hamilelik döneminden sonra oluşan çatlakları gidermede, cildin nem dengesinin korunması da çok önemli. Bu da ancak bol miktarda sıvı tüketimi ile mümkün. Fakat birçok insan günde birkaç kez tüketilen çay, kahve veya meşrubatın suyun yerini tutabildiğini düşünür. Bu büyük bir yanılgıdır. Vücudun nem dengesini koruyabilmek ancak su içmekle mümkündür. Bu nedenle günde en az 1.5 – 2 litre su tüketilmesi önerilir. Bu sayede cildin nem dengesi korunurken, doğum sonrası çatlakların önlenmesi de kolaylaşır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar