Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınDoğum Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Doğum sonrası ne zaman adet olunur? Sorusu yeni doğum yapmış birçok kadının merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kadınların büyük bir kısmı hamilelik boyunca adet görmez. Doğumla birlikte kanama başlar ve yaklaşık 30-40 gün boyunca devam eder. Bu süreç tamamlandıktan sonra ilk adet tarihi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir.

Emzirmeyen Anneler Ne Zaman Adet Olur?

Eğer doğum sonrası anne bebeğini emzirmiyorsa, ilk adet kanaması 2-3 hafta içinde bile görülebilir. Doğum sonrası yaşanan kanamanın bitimini takip eden 2. haftadan itibaren adet izlenebilir. Sağlıklı bir emzirme sürecinde salgılanan prolaktin hormonu, yumurta oluşumunu baskılar. Dolayısıyla adet kanaması bir süre gözlenmez. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bebeğini emziremeyen annelerde bu hormon seviyesi düşeceği için yumurtlama döngüsü devam eder.

Emziren Anneler Ne Zaman Adet Olur?

Emziren annelerde adet başlangıcı emzirmeyenlere göre daha geçtir. Emzirme devam ettiği için seviyesi yükselen prolaktin hormonu bu duruma neden olur. Yumurta gelişimi gözlenmeyeceği için adet kanaması da oluşmamaktadır. Yapılan araştırmalar gün içinde en az beş defa, minimum 10 dakika olmak şartıyla emziren annelerde yumurtalamanın baskılandığını gösteriyor. Bebeğin büyüyüp ek gıdaya başlamasıyla birlikte emzirme azalır. Dolayısıyla yumurtlamadaki baskılama kalkar ve ilk adet kanaması başlar.

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?
Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Doğum Sonrası İlk Adet Nasıl Olur?

Hamilelik sürecinde bazı hormonal değişiklikler görünür. Bu değişiklikler vücudun tekrar adet döngüsüne adapte olmasını büyük oranda etkiler. Bu yüzden doğum sonrası ilk adet normal kanamadan farklı olabilir.

Doğum sonrası ilk adet şu özellikleri taşır:

  • Pıhtı görülebilir
  • Şiddetli sancılar hissedilebilir,
  • Kanama yoğun olabilir,
  • Aralıklı devam eder ve kanamada duraksamalar olabilir.
  • 3-5 gün gibi kısa sürede bitebilir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç adetin düzenli olmaması normal karşılanır. Hormonal denge sağlandıktan sonra adet düzene girecektir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kadınlarda adet kanaması genellikle 28 günlük periyotlar halinde görülür. Doğumdan sonra vücudun toparlanması ve emzirme gibi faktörler bu döngüyü etkilemektedir. Normal şartlarda doğumdan sonra emzirme devam ederken adet kanaması beklenmez. Emzirmenin azalması veya bitmesiyle birlikte adet kanaması başlamazsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar