Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessEmzirmek Memeyi Sarkıtır Mı?

Emzirmek Memeyi Sarkıtır Mı?

Yeni doğum yapmış olan her kadın tarafından merak edilen bir sorudur; emzirmek memeyi sarkıtır mı? Yapılan tüm araştırmalar sonucunda, bebek emzirmekte olan kadınların memelerinde sarkmalar görüldüğü sonucuna varılmıştır. Bebek emzirmekte olan kadınların memelerinde, bir nebzede olsa sarkmalar görülmektedir. Ayrıca gebelik sayısı yüksek olan kadınlarda daha fazla meme sarkması oluşmaktadır.

Meme Nasıl Sarkar?

Memelerin sarkmasına sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin en başında hamilelik ve emzirme gelmektedir. Bu etkenlere ek olarak da, sigara kullanımı yerini almıştır. Sigara kullanımı, hamilelik, bebek emzirme, yaşlanma, kilo alma ve yer çekimi göğüslerde sarkmalara sebep olmaktadır. Ancak hamilelik sayısı ve emzirilen bebeklerin sayısı, memede oluşacak olan sarkmaları hızlandırmaktadır.

Emzirmek Memeyi Sarkıtır Mı?
Emzirmek Memeyi Sarkıtır Mı?

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Bebek emziren kadınların memelerinde, sarkmalar kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca kilo alan kadınlarında memelerinde sarkmalar görülmektedir. Memelerde meydana gelen bu sarkmaların önüne geçmek için çeşitli egzersiz ve yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayan kadınlar, meme sarkmasının önüne geçmektedirler.

Sigaranın bırakılması, çeşitli göğüs güçlendirme egzersizleri ve sarkmayı önleyen sütyenler sayesinde meme sarkmasının önüne geçilmektedir. Yeterli protein alımı, meyve ve sebzenin düzenli tüketimi, bol su tüketimi ve nemlendirici kremler sayesinde de meme sarkmasının önüne geçilmiş olmaktadır.

Emziren Kadınlar Sarkmayı Nasıl Önler?

Bebek emziren kadınların göğüslerinde sıkça sarkmalar görülmektedir. Eğer sarkmaları önlemek için geç kalındıysa, uzmanlara başvurarak gerdirme operasyonları yapılabilmektedir. Eğer yeni doğum yapılmış ve bebek daha yeni emzirilmeye başlandıysa, göğüste oluşacak sarkmanın önüne geçilebilmektedir.

Bebek emzirildikten sonra çeşitli göğüs güçlendirme egzersizleri ile sarkma önlenebilmektedir. Ayrıca bol miktarda su tüketimi de, emziren kadınların göğüslerinde meydana gelen sarkmayı önleyecektir. Emziren kadınların, emzirme işleminden hemen sonra göğüs sarkmayı engelleyen sütyenler giymeleri de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar