Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessEn Çok Kaç Kez Sezaryen Doğum Yapılabilir?

En Çok Kaç Kez Sezaryen Doğum Yapılabilir?

Sezaryen doğum, zorunda kalınmadığı ve anne adayının normal doğum istememekte ısrar ettiği sürece başvurulan bir doğum şeklidir. Ancak sezaryen doğumla normal doğum arasında büyük farklar bulunmaktadır. Normal doğum yapan anne adayları, kısa zamanda iyileşme gösterirler. Ancak sezaryen doğumda iyileşme süresi daha uzundur.

Bu süreç anne adayının vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca sezaryen doğum sonrasında atılan dikişlerin tam olarak kaynaması için oldukça uzun bir süre geçmelidir. Bu tür durumlardan dolayı sezaryen doğum, tüm uzmanlar tarafından pek uygun görülmeyen bir doğum yöntemi olarak bilinir.

Ancak bebeğin normal doğumla meydana gelemeyecek bir durumda olması, anne adayının hayati riskinin bulunması gibi zorunlu hallede sezaryen doğum mecburen yapılmaktadır. Peki, en çok kaç kez sezaryen doğum yapılabilir? Uzmanlar bu durumun tamamen anne adayının vücut yapısına bağlı olduğunu açıklamaktadırlar. Ancak sezaryen doğumun en fazla 3 defa yapılması, genel kabul edilmiş bir görüştür.

Sezaryen Doğumun Çok Fazla Yapılması Hangi Riskleri Taşır?

Sezaryen doğum, her ne kadar bazı anne adayları için kolay gözükse bile aslında oldukça riskli bir ameliyattır. Sezaryen doğumun çok fazla sayıda yapılması şu riskleri de beraberinde getirir:

  • Üreter, bağırsak ve mesane yaralanmaları meydana gelebilir.
  • Anne yoğun bakımda bekletilebilir.
  • Rahim içerisinde yapışıklığın meydana gelme riski artar.
  • Doğum kanalının kapanmasına neden olabilir.
  • Rahimde yapılan kesinin sayısı artar.

Bu bakımdan sezaryen doğumun 3’ten fazla yapılması kesinlikle tavsiye edilmez. Hatta bazı anne adayları sadece bir kez sezaryen doğum için uygundur. Bu nedenle birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları, sezaryen doğuma karar vermeden önce çok iyi düşünmelidirler.

Kaç Kere Sezaryen Doğum Yapılabilir?

Her anne adayının vücut yapısı birbirinden farklıdır. Bu duruma karar verme yetkisi sadece doktorlara aittir. Eğer anne adayı için birden fazla sezaryen tehlikeli ise o kişi sadece bir kez sezaryen doğum yapabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Sezaryen doğum yaptıktan sonra tekrar çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları yaklaşık 2 ya da daha fazla sene beklemelidirler.

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Anne adayı kendine dikkat ettiği sürece kısa zamanda dikişleri kaynamaya başlayabilir. İyileşme dönemi annenin deri yapısına bağlı olarak gelişir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar