Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaErkek ve KadınEn Etkili Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır? Kullananların Yorumları ve Fiyatı

En Etkili Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır? Kullananların Yorumları ve Fiyatı

Ertesi gün hapları korumasız olarak cinsel ilişkiye giren ve hamile kalmak istemeyen kişilerin kullandıkları bir ilaçtır. Gebeliğin meydana gelmesini engeller. Kişiler eğer doğum kontrol hapı kullanmıyorlarsa veya farklı korunma yöntemleri ile korunmuyorlarsa tek seferliğe mahsus olmak üzere ertesi gün hapı satın alarak kullanabilirler.

Ertesi gün hapları düzenli olarak ve sürekli kullanılan ilaçlar değildir. Kullanılan ilaca bağlı olarak bir sene içerisinde sadece bir kere ya da en fazla iki kere kullanılması tavsiye edilir. Peki, en etkili ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalıdır? Kullananların yorumları ve fiyatı nasıldır?

En Çok Bilinen Ertesi Gün Hapları

En çok bilinen ve eczanelerden tek bir adet ile satın alınabilen ertesi gün hapları vardır. Bu ilaçların fiyatları, etki süreleri ve yan etkileri oldukça benzer olabildiği gibi belli başlı farklılıkları da vardır.

Bilinen bazı ertesi gün hapları;

  • Ella,
  • Ertes’dir.

Bu ilaçlar yasal olarak eczanelerde satışı yapılan ürünlerdir. İki üründen her birinin etki süreleri arasında farklılıklar vardır. Özellikle ertesi gün ilaçları belirli bir süre içinde kullanılmazsa etki oranları düşer ve kullanım zamanının geçmesi durumunda ise etkisini tamamen kaybeder.

En Etkili Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ertesi gün haplarının en kısa süre içerisinde kullanılması gerekir. Belirli bir süre içerisinde kullanılmazsa etkileri azalır veya tamamen yok olur. En etkili kullanım süresi cinsel ilişkiden hemen sonrasıdır. Cinsel ilişki sonrasında gebelik riski oluşturan bir durum olacağını düşünüyorsanız hemen ertesi gün hapı satın alarak kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte piyasada en çok kullanılan Ella’nın etki süresi 72 saattir yani yaklaşık olarak 3 gündür. Etki etmesi için bu süre zarfında kullanılması gerekir. Diğer bir ertesi günü hapı olan Ertes’in etki etmesi için kullanılması gereken zaman dilimi yaklaşık olarak 120 saat yani 5 gün olarak bilinir.

En Etkili Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?
En Etkili Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ertesi Gün Haplarının Fiyatları Nasıldır?

Ertesi gün haplarının fiyatları belirli aralıklarla güncellenir. En son yapılan güncellemeler doğrultusunda en çok kullanılan ertesi gün hapı olan Ella’nın fiyatı 185 lira civarındadır. Ertes’in fiyatı ise 90 lira ve 100 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatlar satın alınan eczanelere bağlı olarak düşük miktarlarda farklılıkla gösterebilir.

Ertesi Gün Hapları Kullanan Kişilerin Yorumları

Ertesi gün hapları oldukça güçlü ilaçlardır. Yan etkileri kişilere göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde yan etkiler görülmezken, bazı kişilerde oldukça ağır şekilde görülür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar