Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınErkekler Neden Aldatır?

Erkekler Neden Aldatır?

Aldatma sebepleri kadın ve erkekler arasında değişim gösterir. Kadınlar genel olarak duygusal boşluk veya duygusal anlamda tatmin olmamaya bağlı olarak aldatırken; erkekler ise genel olarak cinsel ihtiyaçlara bağlı olarak veya doyumsuzluk nedenleri, kendini kanıtlama çabalarına bağlı olarak aldatır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için; erkeklerin aldatma sebepleri, aldatmaya iten faktörler, aldatma esnasında düşünülen durumların neler olduğu gibi konuların bilinmesi gerekir.

Erkeklerin Aldatma Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde aldatma sebepleri, kişiden kişiye göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak bilinen sebepler de vardır.

Bu sebepler:

  • Eşi ile yaşayamamış olduğu cinsel hayatı farklı kadınlarda aramak
  • Kendini, kendine kanıtlama çabası
  • Beğeni ihtiyacının karşılanması
  • Sevgi ihtiyacına bağlı olarak yapılan aldatmalar
  • Baston ilişki durumu olarak nitelendirilen sebeplere bağlı aldatma
  • Çoklu kişilik bozukluğuna bağlı olarak aldatma

Olmak üzere, başlıca nedenler bu şekilde ifade edilebilir.

Bu sebeplerin yanı sıra, erkeklerin aldatma durumunun tam olarak çözümlenmesi için konunun her yönü ele alınmalıdır.

Erkeklerin Aldatmalarının Psikolojik Yönü

Erkek, ilişki içerisinde kadın baskısı altında kaldığında veya kadını kendisinden üstün gördüğü durumlarda çekimser kalır. Bu durum bir süreç olmakla birlikte, çekimserlik sonrasında kendisini kanıtlama ihtiyacı duyar ve genel olarak kendinden daha düşük seviyede bulunan bir kadınla birliktelik yaşar.

Bu aldatma durumu aslında psikolojik olarak bir patlamadır ve erkeğin aşağılık kompleksi içerisine girdiği son aşamadır. Bunun yanı sıra baston ilişki olarak adlandırılan bir durum vardır. Bu ilişki türünde erkek, hayatında olan kadına karşı sevgi ve saygı duyar; hatta kaybetme durumunu asla istemez.

Öte yandan sevdiği kadında eksik olarak gördüğü özellikleri olan farklı bir kadınla daha ilişki yaşayarak beklentilerini karşılar. Aynı anda her iki kadına karşı da yüksek sevgi ve kaybetmeme korkusu bulunabilir.

Bu durum, çoklu kişilik bozukluğu ile karıştırılsa dahi, genel olarak mükemmel olma arzusu ve yüksek beklentilerden dolayı kaynaklanır. Bu durumun yanı sıra; sevginin bitmesine bağlı olarak uzaklaşma isteği duyma, farklı olaylardan ve eş stresinden kaçmak için de aldatmalar yaşanabilir.

Erkekleri Aldatmaya İten Faktörler

Erkeklerde aldatma durumunu ortaya çıkaracak olan iki farklı taraf vardır; eşinden kaynaklanan durumlar ve kendinden kaynaklanan durumlar. Eşinden kaynaklanan ve aldatmaya iten faktörler; kaba konuşmalar, ev içerisinde oluşturulan huzursuz ortam, eşin ezilmesini sağlayarak aşağılık kompleksi oluşturma, cinsel anlamda beklentileri yerine getirmeme, sevgi duymama ve soğumaya neden olmak, gibi nedenlerdir.

Bu faktörlerin yanı sıra, erkeklerin kendilerinden kaynaklı nedenler de aldatmaya iten durumlar olabilir. Bu durumlar; gereğinden fazla cinsel istekte bulunma ve bu isteği tek eş ile giderememe, eşe karşı sevgi ve saygının yitirilmesi, gereğinden fazla beklentide bulunma, macera ve kendini kanıtlama arayışı gibi faktörlerle aldatma durumuna gidilebilir.

Erkeklerin Aldatması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınlar için duygusal anlamda olan her şey aldatma sayılmaya uygunken, erkekler için durum bu şekilde değildir. Erkekler genel olarak cinsel birliktelik durumunu aldatma olarak düşünür. Bu sebeple her aldatma sevgisizlikten oluşacak değildir. Ortaya çıkan durumun iyi analiz edilmesi gerekir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar