Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınEşim Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyor Nedeni Nedir?

Eşim Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyor Nedeni Nedir?

Çiftlerin karşılaştığı temel sorunlardan biri cinsel isteksizlik sorunudur. Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Herkesin karşılaşabileceği bir sorun olan cinsel isteksizlik, nedeni oldukça araştırılan konular arasındadır. Birçok kişi, eşim cinsel ilişkiye girmek istemiyor nedeni nedir? Sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu durumun sebebi cinsiyete göre değişir.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk olarak da adlandırılır. Kadın ve erkekte cinsel uyarılma olmasına rağmen ilişki için herhangi bir isteğin oluşmaması durumudur. Cinsel istekte azalma veya hiç bir isteğin olmaması durumu olarak da tanımlanabilir.

Eşim Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyor Nedeni Nedir?
Eşim Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyor Nedeni Nedir?

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde ilk olarak cinsel isteksizlik durumu psikolojik bir sebebe bağlanabilir. Bu durum yanında erkeklik hormonundan kaynaklanan bir sebepten dolayı da cinsel isteksizlik meydana gelebilir. Antidepresan ilaçların uzun süreli kullanımı sonucunda da cinsel isteksizlik durumu ortaya çıkabilir. Kişilik bozuklukları, eşcinsellik, cinsel ilişkiden kaçınma, yaş ilerlemesi gibi durumlarda erkekler cinsel isteğe sahip olmayabilirler.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar da erkeklere oranla daha farklı cinsel isteksizlik sebebi görülür. Kadınlarda cinsel isteksizliğin ilk sebeplerinde, toplumumuzda kızların yetiştirilme tarzlarıdır. Bu tarz kızın çekingen olmasına, isteksiz olmasına sebep olabilir. Kadınlar cinsellikten korkarlar bu yüzden ilişkiye karşı tedirgin bir tavır sergilerler. Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi cinsel isteksizliğe psikolojik sorunlar sebep olabilir.

Evliliğin görücü usulü olması, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteksizlik sebebi olabilir. Bu nedenlerin dışında kadınların ilk geceye karşı duydukları korku ve o gece yaşanan herhangi bir olumsuz durum daha sonra cinsel isteksizliğe sebep olabilmektedir. Hamilelik, menopoz, lohusa dönemlerinde de yine kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir. Eşe karşı duygusal bir yakınlık hissedilememesi durumu da yine hem erkekler için hem de kadınlar için cinsel isteksizlik durumuna sebep olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar