Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessEvde Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet ağrısı, regl gören kadınların büyük çoğunluğunda yaşanan bir durumdur. Bazen adetten 1-2 gün önce başlar ve adet bitimine kadar devam eder. Bazen de adetin ortalarında başlar ve birkaç gün sürer. Adet ağrısı genellikle hafif hissedilir. Fakat şiddetli adet ağrısı çekenler de az değildir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen bu ağrılara çözüm için tıbbi ve geleneksel olarak uygulanan birçok yöntem vardır. Adet ağrısı nedir? Adet ağrısı neden olur? Evde adet ağrısına ne iyi gelir? Gibi sorunların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Adet Ağrısı Nedir?

Kadınlarda ergenlikten menopoza kadar periyodik olarak adet kanaması görülür. Her ay düzenli olarak rahim içi bebek gelişimine hazırlanır. Kaslı bir anatomiye sahip olan rahim duvarı, embriyonun tutunup gelişebilmesi için kan damarları ile kaplanır. Eğer döllenme gerçekleşmezse rahim içini kaplayan bu yapılar bir miktar kanla birlikte dışarı atılır. Bu sırada rahim kasları ciddi anlamda kasılıp gevşer. Prostaglandin hormonunun da desteğiyle kasılan rahim kasları ortama bir hafta içinde rahimi temizler. Kasların oluşturduğu kramplar bazı durumlarda ve bazı kişilerde şiddetli olarak hissedilir. Bu ağrı karın alt bölgesi olan kasıkta, belde ve bacaklarda hissedilebilir.

Evde Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?
Evde Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısı Neden Olur?

Adet ağrısının temel nedeni rahimin temizlenmesi sırasında kaslarda oluşan kasılıp gevşemedir. Bu durum regl gören bütün kadınlarda yaşanmasına rağmen sadece bazı kadınlarda adet ağrısı yaşanmasının başka nedenleri de vardır.

Adet ağrısına neden olan diğer durumlar şu şekildedir;

  • Rahim ağzının dar olmasın
  • Çikolata kistleri
  • Rahim duvarında bulunan sert ve büyük tümörler
  • Rahim kas yapısının büyümesi
  • Bakteri ve enfeksiyon oluşumu

Adet ağrısının neden olduğunu tam anlamıyla öğrenebilmek için jinekolojik muayeneye gerek duyulur. Ultrason ile rahim, yumurtalıklar ve döllenme tüpü gibi üreme elemanları incelenir. Uzman hekim kontrolünde yapılan tetkikler ağrının nedenini kolayca bulunur ve tedavi başlatılır. Bunun yanında adet ağrıları için evde yapabileceğiniz basit ve etkili uygulamalarda vardır.

Adet Ağrısı Nasıl Giderilir?

Evde yapabileceğiniz bazı uygulamalarla adet ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bunların başında bitki çayları gelir. Nane, zencefil, rezene gibi çaylardan gün içinde 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Karın bölgesine hafif hafif masaj uygulamaları beraberinde hafif beslenme de yine ağrıyı hafifletir. Adet ağrısı için farklı pozisyonlarda duruşlar önerilir. Bu duruşlar anatomik olarak vücudu rahatlatır ve kas kramplarını azaltır. Ayrıca ılık bir duş veya sıcak su torbasından yardım alarak da vücudun ısınmasını dolayısıyla kasların daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar