Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaAnne ve ÇocukGöbeği Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?

Göbeği Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni anne baba olmuş insanlar çoğu konuda tedirgin olurlar. İlk ebeveynlik oldukça zor bir iştir. Bebeğe nasıl bakılacağı hakkında tecrübe sahibi olmayan anne babalar yapması gerekenleri büyüklerinden ya da doktorlarından bizzat sorarak öğrenirler. Yeni ebeveyn olmuş insanlar bebekleri hakkında şu soruları her zaman öğrenme ihtiyacı duyarlar?

 • Acaba acıktı mı?
 • Altı mı ıslandı?
 • Kaç saatte bir doyurmalıyım?
 • Sürekli ağlıyor acaba hasta mı?
 • Ne zaman banyo yaptırmalıyım?
 • Göbeği düşmeden bebeği yıkayabilir miyim?

Bunlar ebeveynlerin kendilerine sıklıkla sorduğu sorular arasındadır. Bunlardan birini inceleyecek olursak acaba göbeği düşmeyen bebek yıkanır mı, göbeği düşmeden bebek yıkanıyorsa nasıl yıkanır gelin bunları açıklığı kavuşturalım.

Göbeği Düşmemiş Bebek Yıkanır mı?

Bebeklerde göbek bir veya iki hafta içinde düşmektedir. Eskiler göbeği düşmeyen bebeği yıkamazlardı. Bebeği silme işlemi daha yaygındı. Son zamanlarda göbeği düşmeyen bebeklerin yıkanmasını doktorlar tavsiye etmektedir.

Göbeği Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?
Göbeği Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?

Göbeği Düşmemiş Bebek Nasıl Yıkanır?

Göbeği düşmeyen bir bebeği yıkamak zor değildir. “Göbeği düşmeyen bebek nasıl yıkanır?” sorusunun bilimsel açıklamasını sıralarsak;

 1. Bebekler çok hassastır. İlk doğduklarında bağışık sistemleri çok düşüktür. Bunun için bebekleri göbekleri düşmeden yıkamak için önce banyo hazırlıkları yapmalıyız.
 2. Suyumuzu, Şampuanımızı, lifimizi her şeyi hazır ettikten sonra bebeği banyoya koymalıyız. Çünkü bu hazırlıkları yaparken bebek banyoda çıplak beklerse üşütebilir.
 3. Ortam sıcaklığının ayarlanması için elektrikli ısıtıcı kullanabiliriz.
 4. Cereyan olmayan bir yerde banyo yaptırmalıyız.
 5. Banyo küveti içine bir tülbent sererek bebeğin vücudunu koruyabiliriz.
 6. Tülbent üzerine şampuan sıkarak vücudunu yıkamalıyız.
 7. Daha sonra bebeğin kafasını şampuanlayıp durulayabiliriz.

Bunların dışında bebeğin yıkanırken anne baba dışında kimseyi bulundurmamalıyız. Bebeğin kendine olan güven, tedirginlik, korku duyguları baba ve anne de bulduğu güvenle oluşmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar