Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessGöçük Ve Batık Meme Uçları Nasıl Tedavi Edilir?

Göçük Ve Batık Meme Uçları Nasıl Tedavi Edilir?

Kalıcı ya da geçici olabilen göçük ve batık meme uçları, estetik açıdan olduğu kadar kullanım açısından da önemli sorunlar oluşturabiliyor. Bu rahatsızlık erkeklerde de görülse de, kadınlarda görülme oranı daha yüksektir (% 10 civarında).

Hemen hemen her yaşta kadında görülebilen bu durum, kadınları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Birçok kadın sırf bu rahatsızlıktan dolayı, daha kapalı kıyafetler tercih ediyor ve cinsel ilişkiden kaçınabiliyor. Oysa bu rahatsızlığın değişik şekilde tedavi yöntemleri bulunuyor.

Göçük Ve Batık Meme Uçları Nedir?

Meme ucunun dışarıya doğru çıkık olması gerekirken, içeriye gömük olması, batık ve göçük meme ucu olarak adlandırılır. Bu rahatsızlık, tek meme ucunda görülebileceği gibi her iki meme ucunda da görülebilir.

Göçük Ve Batık Meme Uçları Neden Oluşur?

Meme uçları kastan oluşan bir yapıya sahiptir, batık ve göçük meme ucu bu kaslarda oluşan sorunlardan kaynaklanır. Genellikle bu rahatsızlık şu dört sebepten kaynaklanmaktadır;

  • Genetik nedenlerden dolayı
  • Hamilelik ya da daha sonrasında emzirme kaynaklı
  • Memelerin sarkması ya da normalden fazla büyümesi
  • Memelerde oluşan enfeksiyonlar ile meme travmalarının oluşması

Meme uçlarında oluşan bu göçük ve batık durumu, doğumdan sonra oluşmuşsa bu bölgede bir kitlenin olup olmadığının da araştırılması gereklidir. Meme uçları, çevresinde bulunan kasların uyarılması ile oluşan bir yapıdır. Özellikle süt kanallarının normalden daha kısa olması da, bu rahatsızlığı oluşturabilir. Burada önemli olan husus, bu rahatsızlığın bir sebepten kaynaklanmış olmasıdır, aksi halde daha önemli rahatsızlıkların olup olmadığı araştırılmalıdır.

Göçük Ve Batık Meme Uçları Dereceleri Nelerdir?

Göçük ve batık meme uçlarının hafif, orta ve ağır olmak üzere üç derecesi bulunur. Hafif derecede bu sorun masaj gibi uygulamalarla düzeltilebilir ve süt kanalları etkilenmez. Orta derecede, biraz daha fazla zorlama ile sorun giderilebilir ve süt kanalları etkilenmiş olabilir. Ağır derecede ise, bu yöntemlerle düzeltilmesi çok zordur ve emzirme fonksiyonu yapılamaz.

Göçük Ve Batık Meme Uçları Nasıl Tedavi Edilir?

Göçük ve batık meme uçlarının tedavisi, rahatsızlığın derecesine göre tedavi edilir. Hafif ve orta derecede olan sorunlar; masaj gibi bası uygulamaları ya da özel pompalarla giderilebilir. Ağır derecede olanlar ise, cerrahi müdahale gerektirir. Bu müdahale, iç kısımdan doku alma ya da meme ucuna destek yerleştirme şeklinde gerçekleşir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar