Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaErkek ve KadınHamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?

Özellikle korunmasız ilişkiye girdikten sonraki gün akılları hamile kalmamak için evde ne yapılır? Sorusu tırmalar. Sakin olun çünkü gebeliği engellemek için evde yapabileceğiniz birçok şey var. Bununla beraber bu soru yalnızca istenmeyen gebelikten korunmak için de sorulabilir. Yazımızda bu soruya her iki anlamda da cevap veriyoruz.

Evde Gebelikten Korunma Yöntemleri

Evliyseniz ya da düzenli bir ilişkiniz varsa ve hamile kalmak istemiyorsanız evde kendiniz uygulayacağınız bazı yöntemlere korunabilirsiniz.

Bu yöntemler;

  • Takvim yöntemi
  • Geri çekilme yöntemi
  • Emzirme ile korunma (doğumdan sonraki 6 ay için geçerlidir)

Evde uygulayacağınız korunma yöntemleri tam anlamı ile bir koruma sağlamamakla beraber büyük oranda gebeliği engellemektedir. Bu yöntemler olmadan korunmasız bir ilişkiye girmeniz durumunda ise aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?
Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır?

Eczanelerde Satılan Ertesi Gün Hapları

Korunmasız ilişki sonrası hamile kalmaktan korkan ilk insan siz değilsiniz. Eczanelerde hamile kalma ihtimali ile yaşanan ilişki sonrası en fazla 72 saat içinde alınan ertesi gün hapları bulunmaktadır. Ertesi gün hapları 2021 yılı şubat ayı itibari ile 60-70 TL arasında değişen bir fiyata sahiptir. Uzmanların asla doğum kontrol yöntemi olmadığını yalnızca acil durumlarda kullanılması gerektiğini söylediği ertesi gün hapı nadir de olsa adet düzeninizi değiştirebilir. Ertesi gün hapı yüksek oranda progesteron içermesi sebebiyle memede ağrı gibi yan etkilere sahiptir.

Aspirin

Sperm vücuda girmesi ile beraber ilk zamanlarda kana tutunur. Kanın daha sıvı olması durumunda ise gebe kalma ihtimali yüksek ölçüde düşecektir. Neredeyse her evde bulunan aspirin kanı sıvılaştırarak gebe kalma ihtimalini düşürür. Kısa sürede alınması ertesi gün hapı gibi büyük önem taşır.

Bitkisel Ürünler

Erken gebelik durumunda bitkilerle düşük yapabilir ya da hamile kalmayı engelleyebilirsiniz.

Hamile kalmamak için evde kullanabileceğiniz bitkiler;

  • Maydanoz
  • Papatya
  • Adaçayı
  • Pelin bitkisi
  • Yarpuz bitkisi
  • Blue Cohosh
  • Angelica bitkisi

Gebeliğe son veren bitkilerin hamileliğin ilk zamanlarında kullanılmasında büyük yarar vardır. Özellikle maydanoz suyunu ilk günlerde sık sık içerek hamile kalmasına engel olmuş birçok kadın örneği vardır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar