Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaErkek ve Kadınİlk İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Normal Mi?

İlk İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Normal Mi?

Her kadının belirli zamanlarda başına gelen adet kanamaları ilişki sonrası gecikebilir veya eski düzeninde olmayabilir. Bu yüzden ilk ilişkiden sonra adet gecikmesi normal mi? merak edilir. Gayet normal bir durumdur. Nedeni bazı faktörlere göre değişebilir. Örneğin kızlık zarının yapısı nedenlerden biri olabilir. İlişki esnasında kızlık zarı yırtılır bu durum adet gecikmesine neden olabilir.

Ayrıca ilk defa ilişki yaşayan kişiler stres bakımından da oldukça fazla etkilenir. Stres hormon yapısını etkileyen ve adet düzensizliklerine yol açan en önemli faktörlerden sadece bir tanesidir. Bu süreçte adet kanında da bir takım değişiklikler görülebilir. Az kanaması olan kişi de eskisine oranla daha fazla kanama görmek mümkündür. Fakat adetin uzama süresine dikkat etmek gerekir.

İlk İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Normal Mi?
İlk İlişkiden Sonra Adet Gecikmesi Normal Mi?

İlişki Sonrası Adetin Normal Gecikme Süresi Ne Kadardır?

Adet dönemi ilişki sonrası gecikebilir. Fakat uzun süreli gecikmeler başka hastalık ve gebelik belirtisi olabilir. Bu yüzden ilişki sonrası adet süresi önemlidir. Sağlıklı bir cinsel birliktelik sonrası üç veya yedi günleri arası gecikmeler normal olarak kabul edilir. Bazı kadınların fiziksel ve psikolojik yapısı nedeni ile daha fazla da olabilir.

Fakat çok uzun gecikmeler ve ağrılı sancılar gibi problemler mevcutsa en kısa zamanda bir uzmana başvurmak gerekir. Bazen adet gecikmeleri yumurtalık ile ilgili bir takım sorunların habercisi oluyor. Bu yüzden düzenli bir jinekolojik muayene kadınlar açısından oldukça önemli ve gereklidir.

İlişki Sonrası Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

İlişki sonrası adetin gecikmesi bazı nedenlerden dolayı olabiliyor. Peki, bu nedenler nedir?

İlişki sonrası adetin gecikmesinin nedenleri:

  • Kullanılan doğum kontrol yöntemi veya haplar
  • Kızlık zarının yapısı
  • Psikolojik unsurlar
  • İlişki sırasında yapılan yanlış davranışlar
  • Vajina enfeksiyonu ve kuruluğu
  • Vajina için kullanılan kimyasal ürünler

Bu gibi nedenler adetin düzenini etkileyen nedenlerdir. Bu yüzden vajina bölgesi için kullanılan ürünlere dikkat etmek ve hijyen kurallarına uymak gerekir.

İlişki Sonrası Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Sağlıklı ve korunmasız bir ilişki sonrası adetten iki hafta sonra hamile kalma riski oldukça fazladır. Adet gecikmesi yaşayan çoğu kadının ilk şüphesi gebelik üzerine yoğunlaşır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar