Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaYaşam TarzıSeyahatİstanbul'da Alışveriş Yapılacak Yerler

İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler

İstanbul devasa büyüklükte bir şehir. İstanbul’da alışveriş yapılacak yerler denince akla birçok yer gelmektedir. Burada alışveriş yapmak için belki de 100 den fazla alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinde birbirinden ünlü markalar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri dışında Kadıköy’de çilek sokak gibi birçok semtin ‘de adı bilinen alışveriş yerleri bulunmaktadır. Bunlara Fatih’te bulunan mısır çarşısı gibi örnekler daha da artırılabilir. Daha çok hangi amaçla alışveriş yapmak istediğinize bağlı olarak tercih edilmesi gerekiyor. Düğün alışverişi için Nişantaşı, çeyiz alışverişi için Eminönü – Beşiktaş, günlük alışveriş için Kadıköy, taksim sıralanabilir.

Alışveriş Merkezlerinden Hangisine Gitmeliyim?

Yakınınızdaki alışveriş merkezi dışında kesinlikle gidilmesi gereken alışveriş merkezlerinden akasya Acıbadem, zorlu Center, İstinye park, Viaport Outlet gibi birçok örnek verilebilir. Bunlardan en işlevsel olanları tabii ki Viaport Outlet, akasya Acıbadem olmalıdır. İkisinin de ulaşımı oldukça kolaydır. Hele ki günü birlik alışveriş yapmak için gelmişseniz ve Sabiha Gökçen’e inmişseniz Viaport’a gitmek 5dk’nızı almayacaktır. Akasya Acıbadem ise metronun üstüne kurulmuştur. Zorlu Center’a gitmek biraz zor. Ama kapısından içeri girdikten sonra iyi ki buraya gelmişim demenizi sağlar. Buraya sadece alışveriş için değil, güzel oyunlar ve etkinlikler içinde gelebilirsiniz. Çünkü zorlu tam bir sanat alışveriş merkezidir.

Alışveriş merkezi değil de, daha samimi yerler isterseniz;

Kadıköy’den başlamak en iyisi olacaktır. Kadıköy’de Boğa’yı geçtikten sonra sol tarafınızda kalan opera onur çarşısı çıkar. Bu çarşıda genel olarak abiye üzerine ve özel dikim evlerinin çoğunlukta olması dikkat çekmektedir. Kadıköy çarşısı olarak bilenen Kadıköy Meydanı da alışveriş yapmak için ideal yerlerdendir.

Hepsi Anadolu yakasında olan yerlerden. Kadıköy’de çilek sokak olarak bilinen her çeşit giyim mağazasının olduğu ve hepsinin uygun fiyatlı olduğu bir sokak bulunur. Bu sokak çoğu blogger tarafından da bilinir ve bu mağazaların çoğunun reklamını yaparlar. Avrupa yakasında olanlar ise; Eminönü tartışmasız alışveriş merkezleri dışında tektir.

Her türlü ihtiyaca hitap eden bu yer, gelen herkesin uğrak yeri olarak bilinir. Burası kalabalık olmasına rağmen tercih edilen mekanlardandır. Çünkü adı çok duyulur ve A’dan Z’ye her şeyi bulma imkanı sunar.

İstanbul’a Alışveriş Yapmak İçin Ne Zaman Gidilmeli?

Aslına bakılırsa her zaman gidilebilir. Ama yazdan kışa geçerken ve kıştan yaza geçerken tam ara mevsimlerde gidilirse kalabalık bir nebze azalmış olacaktır. Bu yüzden net bir tarih olmasa da eylül sonu ekim başı ve nisan sonu mayıs başı verilebilir. Soğuk havası sizin için sorun değilse kışında gidilebilir. Eminönü gibi açık mekan olmasına rağmen kışında hizmetine devam eden yerler bulunmaktadır.

Eminönü Neden Uğrak Yer?

Eminönü çarşısı hem ucuzluk bakımından hem de çeşit bakımından uzun zamandır bilinen bir yer olduğu için durum böyle. Gelin alışverişinden, bebek alışverişine, çeyizlik alışverişten, günlük alışverişe kadar istemediğiniz çeşitte ürün bulabileceğiniz sayılı yerlerdendir. Hatta Eminönü’nde sosyal medyada satış yapan birçok firmanın mağazası bulunmaktadır. Bu durumda takip ettiğiniz birçok firmayla karşılaşma olanağınız artmaktadır. Çeşit çokluğu tercih edilme nedenini artırmaktadır.

Mısır Çarşısı Neden Mısır Çarşısı?

İçinde yiyebileceğiniz her şey mevcut. Baharatlardan tutunda altına kadar aklınıza ne geliyorsa. Gerek mimari yapısı gerekse hizmet anlayışı ile Eminönü gibi yoğunluk oluşturan yerlerdendir. İstanbul’a gelip de mısır çarşısını ve Eminönü’ne uğramandan gitmek düşünülmemeli bile. Zaten mısır çarşısı Eminönü’nde olduğu için önce kapalı mekan olan mısır çarşısı gezdikten sonra Eminönü olarak adlandırılan çarşıyı gezmek daha kolay olacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar