Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSağlık ve Fitnessİstmosel (Sezeryan Skar Hastalığı) Nedir?

İstmosel (Sezeryan Skar Hastalığı) Nedir?

Sezeryan işleminin yapıldığı bölgede, sezeryan işleminin olduğu kesinin iyileşmemesi ile uterusun ön kas dokusunda oluşan tünelleşmeye denir. Sezeryan ile doğum yapan anneleri istmosel (sezeryan skar hastalığı) nedir? Düşüncesi sarar.

İstmosel doğumdan hemen sonra olabileceği gibi doğumdan bir hayli zaman geçtikten sonrada olabilir. Tünelleşme oluşan bölgede regl kanaması birikir, bu nedenle kadınlarda istenmeyen durumlar oluşabilir.

İstmosel (Sezeryan Skar Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

İstmosel sezeryan kesisnin yapıldığı bölgenin zamanla tünelleşmesi ile oluşan bir hastalıktır. Kadınlarda bir çok şikayete neden olabilir. Sezeryan skar hastalığının belirtileri şu şekildedir:

  • Regl kanamasının bitmesine rağmen kahve renkli çamur görünümlü akıntı gelmesi
  • Pis ve kötü kokulu, koyu renkli bir akıntı oluşması ve gelmesi
  • Kasıklarda yaşanan ağrı
  • Sezeryan doğumdan sonra çiftlerin korunmamasına rağmen kadının hamile kalamaması

Bu gibi belirtiler var ise ve sezeryan ile doğum yapmış iseniz isezeryan skar hastalığından şüphelenebilirsiniz. Bu nedenle bu gibi belirtilerin varlığında uzman bir doktora görünmek yararlı olacaktır.

İstmosel (Sezeryan Skar Hastalığı) Tanı ve Tedavisi

Bu hastalıkta tanı koyabilmek için en etkili yöntem görüntüleme tekniklerini uygulamaktır. Histereskopi, MR, transvajinal ultrason gibi görüntüleme teknikleri ile istmosel hastalığı teşhis edilebilir. Ancak en iyi sonuç için regl kanamasının sona ermesinden sonra bakılması tanı ve teşhis için önemlidir. İstmosel tedavisi ise hastalığın şekline göre değişebilir.

Önemli noktalardan bir tanesi de hastaya daha sonrada çocuk sahibi olmak isteyip istemeyeceği konusunda bilgi alınmalıdır. İstmosel hastalığının en kesin tedavi yöntemi cerrahi işlem ile tünelleşme olan o bölgeyi almak olacaktır. Ameliyattan sonra hasta kıs bir zaman dilimi içerisinde taburcu olup normal hayatına dönebilir. İstmosel ameliyatının süresi yaklaşık 20 ila 30 dakika arasında değişir.

İstmosel Ameliyatını Etkileyecek Faktörler Nelerdir?

Ameliyat gerçekleşmeden öce uzman hekim gerekli görüntüleme teknikleri ile ameliyatı etkileyecek faktörlere göre cerrahi işlemi gerçekleştirmesi gerekir.

Ameliyatı etkileyecek faktörler:

  • Tünelleşmenin büyüklüğü
  • Hastanın bir daha çocuk sahibi olmak isteyip istememesi
  • Rahim kas tabakasının kalınlığı

İstmosel hastalığında tedavi edildiğinde kadınlarda kısırlık olma durumu söz konusu olabilir. Bu gibi faktörler ile uzman hekim gerekli bilgiler doğrultusunda hastalığın tedavisini gerçekleştirecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar