Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaErkek ve KadınKadın Ve Üreme Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadın Ve Üreme Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen hastalıklar günümüzde kısırlığın çok yaygın olmasıdır. Doğal yollarla bebek sahibi olmak isteyen çiftler doktora başvurarak ve bazı alışkanlıklardan uzak durarak doğal yöntemlerle bebek sahibi olabilirler. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan kadınlarda birçok faktör olabilir.

Kadınlarda Genetik Hastalıklar

Kadınların en çok istediği şeylerden biride çocuk sahibi olmaktır. Fakat bazı çiftlerin çocuk sahibi olması gecikebiliyor. Genetik faktörlerde gebe kalmayı engelleyebiliyor. Genetik hastalıklardan dolayı en çok rastlanan durum hamilelikte kayıplar olmasıdır. Erkeklerde sperm eksikliği, kadınlarda yumurtaların gelişmemiş olması en çok bilinen hastalıklardandır.

Kadınlarda Adet Düzensizliği

Kadınlarda en çok rastlanan ve bebek olmasına engel olan adet düzensizliği günümüzde oldukça yaygındır. Adet olamama ve adet düzensizliğinden meydana gelen yumurtlama olmadığı için gebe kalma biraz gecikebiliyor. Normal olarak bir kadın ve üreme sağlığını etkileyen faktörler arasında mutlaka 21-30 günde bir adet kanaması görerek yumurtanın düzenli olarak çalışması gerekiyor.

Kadınlarda Zararlı Alışkanlıklar

Günlük hayatımızda tükettiğimiz pek çok şey aslında gebe kalmayı engelleyebilir. Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durarak sperm sayısını ve yumurta kalitenizi oldukça yükseltebilirsiniz.

Üreme sağlığını etkileyen bazı alışkanlıklar şunlardır:

  • Alkol: Kadınların tükettiği alkol miktarı arttıkça yumurta kalitesini düşürerek gebe kalmanızı engelleyebiliyor.
  • Sigara: Sigara dumanı bile birçok fazla zararlı madde içermektedir. Üreme sağlığını etkileyen sigaranın günde 15 taneden fazla tüketen kadınlarda üreme sağlığını fazlasıyla bozmaktadır. Fazla tüketilen sigara tüp bebek uygulamasına olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
  • İlaçlar: Hamile kadınların doktorlarına danışmadan ilaç kullanmaları oldukça tehlikelidir. Önceden kullanılan soğuk algınlığı, mide rahatsızlığı, alerji, diyabet, tansiyon ve böbrek hastalıkları ilaçları da üreme sağlığını etkilemektedir.
  • Vücut geliştirici ilaçlar: Bu ilaçlar kadınların yumurta kalitesini, adet düzensizliği ve kısırlığa neden olmaktadır.
  • Stres: Kadınların iş hayatlarının oldukça yoğun ve stresli olması sosyal yaşamına vakit ayıramaması duygusal açıdan yıpratmakta ve gebe kalamama riskini doğurmaktadır.

Kadınlarda Çok Zayıf Veya Çok Kilolu Olmak

Kadınlarda yumurtaların düzenli çalışması için kiloya da dikkat etmesi gerekiyor. Vücutta yeteri kadar kas dokusu ve yağ bulunmaması durumlarında hamile kalmak ve yumurtaların düzenli çalışmaması gebe kalmayı engelleyebiliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar