Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKöpeğim Hapşırıyor Nezle Olmuş Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Hapşırıyor Nezle Olmuş Ne Yapmalıyım?

İnsanların sadık dostları olan köpekler hapşırdıkları zaman buna pek önem verilmez. Fakat bu köpeklerde nezle belirtisi olabilir. Sizlerin de köpeğim hapşırıyor gibi sorunlarınız varsa onları mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Köpekler Hangi Sebepler İle Hapşırır?

Köpeklerin hapşırması pek çok sebebe bağlı olabilir. Bunlar; alerjik durumlar, parazit canlılar, bakteriyel enfeksiyonlar, toz ve dumana maruz kalma, köpeklerde nezle olması sonucu olabilir. Tüm bu etmenleri göz önün alıp tedavi ve bakım uygulanırsa köpeğimizin sağlığı iyi olur. Köpeğinizin hapşırması diğer bir köpekten de bulaşmış olabilir. Bu yüzden sık sık köpeğin bakımı yapılmalıdır.

Köpeğim Hapşırıyor Nezle Olmuş Ne Yapmalıyım?
Köpeğim Hapşırıyor Nezle Olmuş Ne Yapmalıyım?

Köpekler Nasıl Nezle Olurlar?

Köpekler bazı etmenler sonucu nezle olurlar. Bulaşıcı bir hastalık olan köpek nezlesi köpeğinize diğer köpeklerden bulaşmış olabilir. Bu nezle solunum yolları hastalığı olduğundan ilk önce öksürük ile seyreder. Ayrıca burun akıntısı, kuru öksürük, hırıltılı solunum, hapşırma nezle de görülen belirtiler arasındadır.

Köpeklerde Hapşırık ve Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Hapşırık ve nezlenin tedavisi elbette ki vardır, köpeğim nezle olmuş ne yapmalıyım? Diyecek olursanız ilk adım bir veteriner kliniğine gitmek olacaktır. Genel olarak köpeğinizi bol bol gözlemleyin. Kaldığı alanın temiz ve rahat olduğundan emin olun. Veteriner ile birlikte uygulanan tedavi yaklaşık bir aydan az gibi bir süre zarfında etkili olacaktır. Böylece köpeğiniz nezleden ve hapşırıktan kurtulmuş olur. Ayrıca köpekler için nezle aşısı yaptırmak hastalıktan korumuş olur.

Sonuç olarak köpeklerimizin bizlerde değeri çok büyüktür. Bu yüzden en ufak bir hastalıkları olduğunda onları bir kliniğe götürerek tedavi ettirmemiz gerekmektedir. Eğer köpek nezlesi zamanında tedavi edilmezse çok ilerler ve birçok köpeğe de bu hastalığı bulaştırır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar