Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKöpeğiniz Arı Tarafından Sokulursa Ne Yapılmalı?

Köpeğiniz Arı Tarafından Sokulursa Ne Yapılmalı?

Köpekler keyifleri yerinde olduğu zaman koşmayı, kovalamayı ve oyun oynamayı çok severler. Bazen meraklarına yenik düşerek kendini kovalayan arıların peşinde koşarlar. Onlar oyun sanırlar ama bazen bu oyunun sonu kötü biter.

Kovalamaca oynadığı arıcıklar maalesef köpekleri sokarlar. Zehrini köpeğin bedeninin herhangi bir bölümüne bırakarak acı çekmelerine neden olurlar.

Köpekler Arılar Tarafından En Çok Hangi Bölgeden Sokulurlar?

Arılar en çok köpekleri ağız ve burun bölgesinden sokarlar. Köpeklerin arı sokulan bölgeleri kısa sürede iyileşir. Fakat bazı durumlarda köpekte ciddi sorunlara neden olur. Bu durumda köpeğin acilen bir veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Köpeğin Arı Soktuğu Nasıl Anlaşılır?

Arı sokulan köpek genellikle huysuzdur. Patileriyle arının soktuğu bölgeyi tutar. Arının soktuğu bölgede şişlik ve kızarıklık vardır. Köpekte genel salya akıntısından fazla akıntı vardır.

Eğer köpekte aşağıdaki belirtiler varsa dikkatli olunması gerekir;

  • Nefes almada zorluk
  • Ağız, boyun ve kafa bölgesinde şişlik
  • Soluk renge sahip diş etleri
  • İshal ve kusma

Bu belirtiler köpekte varsa köpeğin arı sokmasına karşı alerjisi var demektir. Ve köpeğin hayati tehlikesi bulunmaktadır. Köpek acil bir şekilde veteriner kliniğine götürülmelidir.

Köpeğiniz Arı Tarafından Sokulursa Ne Yapılmalı?
Köpeğiniz Arı Tarafından Sokulursa Ne Yapılmalı?

Arı Sokan Köpeğe Ne Yapılmalı?

Arının soktuğu köpekte eğer alerjik reaksiyon belirtileri varsa acilen veterinere götürülmelidir.

Köpeği arı soktuğunda huzur ve asabi hareketler sergilerler. Bu durumda köpeği sakinleştirmek gerekir. Huzursuz ve endişeli durumdan kurtulmasını sağlamak ilk işimiz olmalıdır.

Arının soktuğu bölge tespit edilmelidir. Eğer arının iğnesi hala o bölgedeyse sakinleşen köpeğinizin bedenindeki arı iğnesi çıkarılmalıdır. Bu işlem yapılırken dikkatli olunmalıdır. İğne battığı bölgeden tamamen çıkarılmalıdır. İğneyi beden içinde bırakmadan çıkarmak önemlidir.

Arının soktuğu bölgedeki iğne çıkarıldıysa veya iğne bedende yoksa o bölge dezenfektan edilmelidir. Suyla yıkanarak o bölge temizlenmelidir. Daha sonra şişliği ve ağrıyı azaltmak için buz tamponu yapılmalıdır. Fakat buzu ara ara arı sokulan bölgeye koymalıyız. Yoksa köpekte soğuktan dolayı üşüme ve daha fazla acı çekme durumu ortaya çıkacaktır.

Temizlenen bölgeye kabartma tozu ve su karışımından oluşan macun sürülerek o bölge bir bant sayesinde kapatılır. Köpeğiniz arı tarafından sokulursa ne yapılmalı sorusunun cevabı bu şekildedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar