Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaEvcil HayvanlarKöpeklerde Tüy Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Tüy Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde tüy ve deri bakımı en çok dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Postu onları dış etkenlere karşı korur, ayrıca daha güzel görünmelerini sağlar. Bazı cinslerin tüyleri daha kısayken bazıların daha uzun ve gür olur. Doğal uzun tüylü köpekler biraz daha fazla bakım ister.

Özellikle tüy değiştirme dönemlerinde bu istekleri artar, eğer bakım aksarsa bulundukları her ortamda tüy döküntüleri olur. Bu durum da insan sağlığını olumsuz etkiler. Peki, köpeklerde tüy ve deri bakımı nasıl yapılır?

Fırçalama

Köpeklerde tüy ve deri bakımının en önemli aşaması taramadır. Tüyleri fırçalanmazsa rahatsız eder ve kaşınmaya başlar. Bu sefer tüylerini kendileri koparmaya çalışır, buda derilerinin çizilmesine ve mikrop kapmalarına neden olur.

Köpeklerinizin sağlıklı ve cilde sahip olmasını istiyorsanız düzenli taramaya çalışın. Özellikle tüy değiştirme dönemlerinde çok hassas olduklarını unutmayın. Bu dönemde sert kıllı fırçalar kullanmaktan kaçının. Gerekli ürünlere pialif sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tüyleri fırçalarken;

  • Fırçalamaya baş kısmından başlayın ve gerisine doğru sıkıca sıvazlayarak tarayın
  • Bu aşamada orta sertlikte bir fırça kullanın
  • Köpeğin yanlarını ise aşağı doğru, ayaklarına varıncaya dek tertipli sıralar halinde fırçalayın
  • Daha sonra kılları çıkış yönünün tersinde fırçalayın, bu tarama kıl diplerini güçlendirecek ve deriye masaj yapacaktır
  • En son göğüs, karın ve bacak aralarını temizleyin, derisinde kene, pire gibi zararlı organizmaların olup olmadığına bakın
Köpeklerde Tüy Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?
Köpeklerde Tüy Ve Deri Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüylerini Yıkamak

Köpeğinizin tüylerini düzenli aralıklarla yıkamak onu tüm hastalıklardan koruyacaktır. Cilt yağlarının eşit bir şekilde vücuda dağılmasını sağlar ve ciltteki sirkülasyonu arttırır.

Ancak köpek cildi çok hassas olduğu için onlara özel üretilen cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Banyo esnasında peeling, scrub kullanmanız önerilmez. Onlara özel üretilen liflere göz atabilirsiniz, tüy yıkama rutini için pialif sitesine göz atabilirsiniz.

İçten Bakım

Dıştan uyguladığınız bakım bir noktaya kadar etkilidir, köpeğinize içten de bakım uygulamalısınız. Bunun için bol bol protein, vitamin, mineral ve yağlı asitler tüketmesine özen gösterin. Bu sayede çok daha sağlıklı tüylere sahip olması sağlanır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar