Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSağlık ve FitnessLabioplasti Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Son yıllarda estetiğin artığı zamanlarda kadınlar arasında labioplasti nedir? Ameliyatı nasıl yapılır? Soruları araştırılmaya başlanmıştır. Labioplasti, en genel tanımı ile genital estetiktir. Bu işlem vajinanın büyük dudakları (labia majör) ve küçük dudakları (labia minör) cerrahi müdahale ile küçültülmesi işlemidir.

Labioplasti İşlemi Nedir?

Labioplasti basit olarak genital estetik işlemidir. Labia minörler (iç dudak/küçük dudak) yağ ve kıl dokusu bulundurmayan, labia majörün (dış dudak/büyük dudak) altında yer alan ve iç kısmı dışarıdan görülmeyen sinir uçlarından ve kan damarlarından zengin, devamlı olarak nemli bulunan organdır. Küçük dudaklar 2 tanedir ve klitoris üzerinde katlanarak kıvrımlı olarak birleşirler. Anatomik olarak büyük dudaklar, küçük dudakların üzerinde bulunur ve onları örterler. Labioplasti işlemi genel olarak iç dudaklar ile ilgili kusurlar için yapılan bir işlemdir. İç dudakların, sarkması ve ya olması gerektiğinden daha büyük olması gibi nedenler ile yapılan bir işlemdir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lavioplasti işleminden önce uzman hekim işlemin sizin için uygun olup olmadığını belirler. Hekim işlemi yapamaya karar verdiyse size işlem hakkında detaylı bilgilendirmede bulunur. Bu işlem, hastanın bilinci açık olarak yapılır. Labioplasti işlemi genellikle lokal anestezi ile yapılır ve hasta ağzı ve ya acı hissetmez. Labioplasti ameliyatında sarkık, düzensiz, geniş ve kırışık görünümlü olan kıvrıntılar ve dudaklar çıkarılır ve sonrasında da işlem estetik dikişler ile biter. Bu işlem yaklaşık 40 ile 60 dakika arasında değişir.

Labiolasti İşlemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu işlem estetik amaçlı genital bölgede yapılan bir işlemdir. Bazı durumlarda yapılması gerekir.

Bu durumlar:

  • Labia minör de sarkma varsa
  • Labia minör de kırışma varsa
  • Genital bölgede düzensizlik varsa
  • Labia minörler olması gerektiğinden daha büyükse

Bu gibi durumlarda yapılabilen estetik girişimidir. İşlem doktorunuz tarafından genital bölgedeki duruma göre yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Eğer hekiminiz uygun görürse Labioplasti işlemi yapılır. Bu işlemden sonra gerekli olan hijyen ve temizlik kurallarına uymanız gerekir. Enfeksiyon kapmaması için doktorunuzun söylediği her şeye uymanız gerekir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar