Cumartesi, Haziran 10, 2023
Reklam Alanı
Ana SayfaSağlık ve FitnessMeme Etrafındaki Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Meme Etrafındaki Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Kadınlarda değişik nedenlerden kaynaklanan meme etrafındaki çatlaklar, özellikle estetik görünümü oldukça olumsuz etkiliyor. Stria distensae adı verilen ve yaygın olarak meme etrafında görülen çizgiler, ince ve uzun ya da çok daha geniş olabiliyorlar. bu çizgiler ise çatlak olarak adlandırılıyor. Bu çatlakların oluşmaması veya giderilmesi için uygulanacak, tıbbi ve doğal değişik yöntemler bulunuyor.

Meme Etrafındaki Çatlaklar Neden Oluşur?

Meme etrafındaki çatlakların oluşmasında birden fazla neden bulunuyor.

Bu nedenlerin en yaygın olanları şunlardır;

  • Ergenlik dönemi: bu dönemde hormonlarda önemli değişikler olur. Bu değişikliklerden dolayı, kadınlarda memeler hızla büyür ve bu nedenle çatlaklar oluşabilir
  • Hamilelik dönemi: özellikle hamileliğin son dönemlerinde, östrojen seviyesinin hızla yükselmesi süt kanalları ve memelerin aşırı büyümesine neden olur. Bu da çatlakların oluşmasına neden olur
  • Ani kilo verme ya da alma: memelerdeki yağ dokularının ani azalması ya da artması da, meme çatlaklarına neden olabilir
  • Göğüs büyütme operasyonları
  • Kalıtsal faktörler
  • Sağlık problemleri

Meme etrafında oluşan bu çatlaklar, ilk olarak pembe, mor ya da kırmızı renktedir. daha sonra ise, zamanla bu çatlaklar beyaz renge döner.

Meme Etrafındaki Çatlakların Oluşması Nasıl Engellenir?

Meme etrafındaki çatlakların oluşmasının ana sebebi, bu bölgede gerilmelerin oluşmasıdır. Bu da memelerin büyümesinden kaynaklanıyor. bu çatlakların oluşmadan önlenmesi ya da en azından daha az çatlak oluşmasını engellemek mümkündür. Özellikle ergenlik ve hamilelik dönemlerinde, memelerin cildinin kuru kalmasını önleyecek kremler, çatlak oluşumu ile önemli bir mücadele yöntemidir. C vitamini içeren nemlendiriciler, çatlakların oluşmaması için düzenli olarak uygulanmalıdır.

Meme Etrafındaki Çatlakların Doğal Yöntemlerle Giderilmesi

Meme etrafındaki çatlakların doğal yolla giderilmesi masaj, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi ve nemlendirme ile uygulanabilir. Masajla kan dolaşımı hızlanacağından, çatlakların iyileşmesi hızlanabilir. Ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi (peeling ve özel kese uygulaması gibi) ise bölgenin yumuşamasını da sağlar. Acı badem ve badem yağı, kakao yağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağların uygulanması ile memelerin nemli kalması sağlanabilir.

Meme Etrafındaki Çatlakların Tıbbi Yöntemlerle Giderilmesi

Meme etrafındaki çatlaklar, bazı tıbbi yöntemlerle de giderilebilir. Bunlardan bazıları; lazer tedavisi, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, kolajen enjekte etme, radyofrekans ve tropikal merhem uygulamalarıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

En popüler

son yorumlar