Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessRegl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?

Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?

Regl sancısı kadınların başına gelen ve çoğu zaman yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Bazılarında regl ağrıları daha az olurken bazılarında ise regl dönemi daha sancılı geçer. Bu yüzden kadınlar regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar nelerdir? Sıkça merak eder.

Regl Ağrısını Gideren Pozisyon Ve Hareketler

Regl ağrısını belirli hareketler ve uygun pozisyonlarla gidermek mümkündür.

Regl sancısına iyi gelen hareket ve pozisyonlar:

  • Çocuk pozisyonu
  • Yoga hareketleri
  • Küçük pilates topu hareketleri
  • Dizden göğse pozisyonu
  • Jathara pozisyonu
  • Balasana pozisyonu
  • Köprü pozu
  • Deve Pozu

Bu gibi pozisyonlarda yapılacak ufak egzersizler ve hareketler regl ağrılarını kısa zaman içinde hafifleterek yok eder. Regl dönemlerinde bu pozisyonları bilmek ağrıyı azaltmanın en etkili yolları arasında yer alır.

Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?
Regl Ağrısına İyi Gelen Pozisyonlar Nelerdir?

Çocuk Pozisyonu

Regl ağrısı çekenlerin ağrıyı azaltmak adına uyguladığı pozisyonlardan biridir. Çocuk pozisyonu alabilmek için öncelikle sert bir zemin gereklidir. Düz zemine dizler üste gelecek şekilde oturulur. Ayağın üst kısmı yer ile temas etmelidir. Sonra dizler kalçanın genişliğinde iyice açılır. Kalçalar topuklara değer ve göğüs yavaşça yere doğru iner. Bu esnada kollar uzun şekilde öne doğru uzatılır. Kişinin vücudu bacakların arasına girer. Bu pozisyon hem dinlenmeyi hem de kasların rahatlamasını sağlayacaktır.

Köprü Pozisyonu

Sırt ve bel ağrılarını rahatlatan son derece etkili bir pozisyondur. Bu pozisyon için ilk olarak yere uzanmak gerekir. Yere uzandıktan sonra ayaklar kalça genişliğinde açılır. Sonra dizler kırılır ve köprü pozisyonu oluşturulur.

Bu esnada kollarda vücudun yanında uzun şekilde konumlanır. Kollardan da destek alarak kalça yukarı ve aşağı şekilde hareket ettirilir. Bu pozisyon düzenli ve doğru yapıldığı taktirde regl ağrısı kısa zaman içinde geçmiş olur.

Yay Pozisyonu

Bu pozisyon için ilk olarak yüz üstü olacak şekilde yere uzanın. Sonra ilk olarak göğüs, kol sonra da bacak kısmını yavaş şekilde kaldırın. Dizler yere değmeli ve diz üstünde duran bir pozisyon elde edilmelidir.

Sonra ise arkaya doğru yavaş ve dikkatli hareketler ile gerilin. Yay şeklinde bir görüntü olacaktır. Aynı zamanda güzel bir esneme hareketidir. Arkaya veya öne doğru yaylanma hareketi yapılabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar