Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaGenelSafkan Arap Atları Nerede Yetişiyor?

Safkan Arap Atları Nerede Yetişiyor?

Küheylan ismiyle anılan ve tarihçesi İlk Çağ dönemlerine kadar geriye giden Safkan arap atları nerede yetişiyor? İlgilileri tarafından merak ediliyor. Zekası, gösterişli yapısı ve etkileyici görünüşleri sayesinde ilgi gören Safkan Arap atlarının yetiştirildiği yerler hakkındaki bilgiler;

Türkiye’de Safkan Arap Atlarının Yetiştiği Yerler

Türkiye’de safkan arap atlarının yetiştirilebildiği birden fazla yer vardır. Bu yerler Arap atlarının doğalarına uygun ortamda üretilmesine, yetiştirilmesine ve eğitilmesine imkan tanıyorlar.

Türkiye’de safkan Arap atlarının yetiştiği yerler şunlardır;

  • Suruç Ovası
  • Sultansuyu Harası
  • Siverek
  • Mardin

Bu adreslerde Safkan Arap atları yarış için yetiştiriliyor. Yarış organizatörleri ve yarış tutkunları tarafından satın alınabiliyor. Seyis ve Arap atları hakkında gerekli eğitimi alan üreticiler tarafından yetiştirilen bu atlar ülkeye kazandırılıyor.

Suruç Ovası

Suruç Ovası, Arap atı yetiştiriciliği yapılan yerlerin başında geliyor. Burada yetiştiricilik için açılmış olan 100 çiftlik bulunuyor ve atlar en iyi şekilde yetiştirilmeye çalışılıyor.

Safkan Arap atlarının yetiştirilmesi için beslenmelerine, sağlık kontrollerine ve antrenmanlarına büyük önem veriliyor. Böylelikle yavru ve genç yaş itibariyle atların yarış için uygun hale gelmeleri sağlanıyor.

Suruç Ovası’nda bulunan çiftliklerde atların gelişimi için beslenmelerine büyük önem veriliyor. Bu amaçla atlar süt, yonca, yulaf, pekmez, ananas ve havuç gibi gıdalarla besleniyor.

Safkan Arap Atları Nerede Yetişiyor?
Safkan Arap Atları Nerede Yetişiyor?

Sultansuyu Harası

Safkan Arap atı yetiştirmek için tercih edilen adreslerden birisi de Malatya’da bulunan Sultansuyu Harası oluyor. Osmanlı Devleti zamanında kurulan hara 1865 yılından beri at üreticiliği üzerine çalışıyor.

Sultansuyu Harası 1865 yılında Osmanlı’nın çalışmalarıyla kurulmuş ve yıllarca devlete hizmet vermiştir. Ancak hara 1984 senesinden beri TİGEM aracılığıyla hizmet veriliyor.

Hara Türkiye’de en iyi Safkan Arap atlarının satın alınabileceği adres olarak biliniyor. Bu harada atların taylık dönemlerinden itibaren en iyi şekilde yetiştirilmesi sağlanıyor. Yetiştirilen atların satışı ise 500 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Siverek

Ülkede Safkan Arap atı yetiştiriciliği yapılan üçüncü adres ise Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi oluyor. Bu ilçede onlarca at harası bulunuyor. Bu haralarda arap atlarının üretimi, yetiştirilmesi ve eğitilmesi sağlanıyor. Yapılacak yarışlar için uygun şekilde eğitilen atların beslenmeleri de yarışlara uygun yapılıyor.

Siverek ilçesinde hizmet veren çiftliklerde Safkan Arap atlarının satış fiyatı ise 800 bin dolara kadar çıkıyor. Atların satışı ise teklif veya açık artırma şeklinde yapılıyor.

Mardin

Safkan Arap atlarının yetiştirildiği son adres ise Mardin ili oluyor. Mardin yemyeşil ortamı ve doğası sayesinde at yetiştiriciliği için tercih ediliyor. Bölgede kurulan at çiftlikleri yarış ve şahsi kullanım için uygun olan Arap atlarının yetiştirilmesini sağlıyor.

Atların sağlığı için veterinerler, eğitimi için antrenörler ve at bakıcıları hazır bulunuyor. Böylelikle Safkan atların yaşamlarının kaliteli olması ve yarış ortamına hazır hale gelmeleri sağlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar