Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaSağlık ve FitnessSelülit Nasıl Geçer Evde Uygulanacak Yöntemler

Selülit Nasıl Geçer Evde Uygulanacak Yöntemler

Kadınların ve genç kızların cilt problemleri arasında geniş yer kaplayan selülit, estetik kaygı yaratan bir sorundur. Cilt yüzeyinde oluşan ve portakal kabuğu görünümü şeklinde adlandırılan bu sorun, daha çok kalça ve basen bölgesinde görülüyor. Günümüzde birçok güzellik merkezinde selülit tedavisi uygulanmaktadır. Peki, evde uygulanacak yöntemlerle selülit nasıl geçer?

Selülit Nedir?

Selülit, deri altında düzensiz depolanan yağ hücrelerini neden olduğu cilt sorunudur. Cilt altında orantısız bir şekilde depolanan yağ hücreleri dışarıdan pütürlü bir görünüme sebep olur. Bu durum bir sağlık sorunu değildir fakat estetik olarak rahatsızlık vermektedir. Selülit oluşumunda östrojen hormonu etkin bir rol oynuyor. Bu yüzden de kadınlarda daha çok görülüyor. Bununla birlikte bazı çevresel ve genetik faktörler de yine selülit oluşumunu hızlandırıyor.

Selülit Nasıl Geçer
Selülit Nasıl Geçer

Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşumuna neden olan birçok faktör vardır. Bunların başında genetik yatkınlık gelir. Aile öyküsünde özellikle anne ve kız kardeşinde selülit olan kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Bunun yanında selülite neden olan diğer faktörler şu şekildedir;

  • Aşırı yağlı veya kızartılmış besinler tüketmek
  • Doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaçlar kullanmak
  • Çay, kahve gibi diüretik içecekleri aşırı tüketmek
  • Spor ve egzersizden uzak kalmak
  • Paketli gıdalar tüketmek

Selülit tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu yüzden tedaviden çok korunmaya özen göstermek gerekiyor.

Selülitten Nasıl Kurtulabiliriz?

Selülit oluşumunu engellemek tedavi etmekten daha kolaydır. Üstelik merkezlerde uygulanan bu tedaviler oldukça maliyetlidir. Evde yapacağınız birkaç uygulamayla selülit oluşumunu engellemek ve selülitleri geçirmek mümkündür. Selülitten kurtulabilmek için doğal yağlar ve masaj tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle biberiye, portakal yağı gibi bitkisel kürleri masaj yaparak sorunlu bölgeye uygulamak oldukça etkilidir. Banyo sırasında kese kullanmak, vücudu sıkılaştıracak maskeler uygulamak ve selülit savar egzersizler de yine selülitleri yok etmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar