Perşembe, Aralık 7, 2023
Ana SayfaTeknolojiYeni Başlayanlar İçin, Borsaya Nasıl Girilir - Borsa Nasıl Oynanır

Yeni Başlayanlar İçin, Borsaya Nasıl Girilir – Borsa Nasıl Oynanır

BORSA NEDİR ?

Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının buluştuğu bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir.

Bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım satım gerçekleşmektedir.

Borsada en önemli unsur arz talep ilişkisidir.

Örneğin siz bir hisseyi almak istiyorsunuz sizin bir hisseyi almanız için öncelikle karşıdaki kişinin bu hisseyi satması gerekiyor.

HİSSE SENEDİ NEDİR ?

Hisse senedi en çok işlem yapılan yatırım araçlarıdır. Sermaye şirketlerinin, ortaklarına paylarını belirlemek için verdikleri kıymetli kağıtlara hisse senedi denir. Belli şirketlerin hisse senedi çıkartma yetkisi vardır ve çeşitli sorumlulukları beraberinde getirir. Eğer şirket hisse senetlerini, halka arz eder ve borsaya kaydettirirse yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir hale gelecektir. Yani bir hisse senedinin borsada işlem görebilmesi için bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Borsada işlem gören hisse senetlerinin belli bir değeri vardır. Ama bu değer, arz ve talep faktörüne göre değişmektedir. Yatırımcılar ise bu fiyatları sürekli takip ederek, alım satım için uygun gördükleri seviyelerden işlemlerini gerçekleştirirler.

HİSSE SENEDİ NEDEN ALINIR?

Her yatırım aracında olduğunu gibi gelecekte bir değer göreceğini düşündüğünüz için alınır.

Burada önemli olan hedefinize geldiğinde satabilmektir.

HİSSE SENEDİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE ALINIR.

Öncelikle belirtmek isterim. Borsa oyun değildir. Bunun bilincinde olarak işlemler yapılmalıdır. Yatırımcı profiline göre değişkenlik gösterir. Bunlar ;

Trade ; Kısa vadeli al sat pozisyonları açmak. Trade etmek maximum 10 gündür. Bunun için teknik analiz bilginiz olması gerekmektedir. (Borsanın en zor stratejisidir. Herkes trader olamaz. Bence zaten trader sonradan olunmaz psikoloji ile doğru orantılı olduğundan trader olunmaz doğulur diyebilirim tabii ki bu benim kendi düşüncemdir.

Orta Vade ; 3-6 ay arası yatırımlardır. Bunun için teknik ve temel analiz bilginiz olması gerekmektedir.

Uzun Vade ; 12 ay ile 10 yıl arası yatırımlardır. Ancak ülkemizde uzun vade maximum 1 yıldır. Çünkü türk yatırımcılar sabredemezler. 😊 Bunun için temel analiz bilginiz olması gerekmektedir. 

Kısaca borsa, hisse senedi nedir anlatmaya çalıştım. Bu anlattıklarım sadece giriş borsanın ucu bucağı yoktur. Analizin eğitim sonu yoktur. Çok başarılı fon yöneticileri bile hala eğitim alarak bir şeyler öğrenme cabasındalardır. Bu yüzden eğitim almadan borsaya girilmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

En popüler

son yorumlar